ABD Kongre üyelerinden Türkiye’ye karşı çok sert mesajlar… Kongre üyeleri ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler ve Kıbrıs’ta çözüm için mücadeleyi desteklemeye devam sözü verdiler Reviewed by Momizat on . ABD'de sözü geçen Kongre üyeleri, Senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler; Kıbrıs'ın ABD'nin güçlü bir müttefiki olduğunu bel ABD'de sözü geçen Kongre üyeleri, Senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler; Kıbrıs'ın ABD'nin güçlü bir müttefiki olduğunu bel Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABD Kongre üyelerinden Türkiye’ye karşı çok sert mesajlar… Kongre üyeleri ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler ve Kıbrıs’ta çözüm için mücadeleyi desteklemeye devam sözü verdiler

ABD Kongre üyelerinden Türkiye’ye karşı çok sert mesajlar… Kongre üyeleri ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler ve Kıbrıs’ta çözüm için mücadeleyi desteklemeye devam sözü verdiler

ABD’de sözü geçen Kongre üyeleri, Senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD-Kıbrıs ilişkilerini övdüler; Kıbrıs’ın ABD’nin güçlü bir müttefiki olduğunu belirttiler ve 1974’ten bu yana bölünmüş olan Kıbrıs’ta çözüm için mücadeleyi desteklemeye devam etme sözü verdiler; Türkiye’nin bir NATO ortağı olabileceğini ancak gerçek bir müttefik olmadığını, ABD politikalarına bunun yansımasının zamanının geldiğini vurguladılar.

Kongre üyeleri, Lefkoşa’da yapılmakta olan Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslılar konferansına video mesajları gönderdiler.

ABD Kongre üyeleri açıklamalarında, Kıbrıs sorununa, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde doğal kaynaklarını araştırma ve kullanmayla ilgili egemenlik hakkından söz ettiler ve Türkiye’nin kışkırtmalarını kınadılar.

ABD Dışişleri Komitesi Başkanı, Kongre üyesi Ed Royce, ülkesiyle Kıbrıs arasındaki ilişkinin güçlü ve dayanlıklı olduğunu belirtti, Kıbrıs’ı değerli bir ortak, Akdeniz’de demokrasi için bir siper olarak tarif etti.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, Meclis Enerji Komitesi, Meclis Ortadoğu Alt Komitesi ve Meclis İnsan Hakları Alt Komitesi ve Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi üyeleri de mesajlar gönderdiler.

Bazıları, ABD’nin Kıbrıs’a destek vermesinin, savunma ve güvenlik bağlarını artırmasının oldukça önemli olduğunu, Kıbrıs’ın dünyanın karanlık bir bölgesinde özgürlük ve serbestlik kulesi olarak kalmasının sağlanmasının Washington’ın sorumluluğu olduğu kaydettiler.

Bazıları, ABD’nin Kıbrıs’a çağdışı silah ambargosunun kaldırılması gerektiğinin, savunması için silahlanması gereken Kıbrıs gibi gerçek bir müttefiki için bu ambargoyu uygulaması için ABD’nin iyi bir nedeni bulunmadığının altını çizdiler.

Kıbrıs-İsrail ilişkileri konusunda da Kongre üyeleri, Kıbrıs’ın İsrail’le yakın ilişki kurmak için uzun zaman gerektiğini ve sonunda herkesin bundan yararlanacağını, ABD’nin, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki stratejik ve ekonomik ilişkinin büyümesinin teşvik edilmesine yardımcı olmasının önemli olduğunu ifade ettiler.

Üyeler, ABD’nin Türkiye’nin F-35’lere sahip olmasına izin vermeyeceğini sağlaması gerekiğine, Türkiye’nin bir NATO ortağı olabileceğine ancak gerçek bir müttefik olmadığına, ABD politikalarının artık bunu yansıtması gerektiğine dikkati çektiler.

Türkiye’nin işgaliyle ilgili olarak da Kongre üyeleri, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu ülkenin yıllardan beri süren askeri işgalini Batı’ya karşı jeopolitik baskı olarak kullanmayı sürdürdüğünü, Türkiye’nin Kıbrıs’ta, siyasi şantajla insanların yaşamını rehin aldığını, böyle bir davranışın, dünyanın herhangi bir yerindeki bir ulusun, hele de bir NATO müttefiki ülkeden gelmesinin kabul edilmez olduğunu vurguladılar.

Elenler İçin Ulusal Koordine Çabası İcra Direktörü Mike Manatos da konuşmasında, Türkiye’nin şimdi ABD’de kulis çalışmaları için ayda 10 milyon dolardan fazla para harcadığını, Kıbrıs ve Yunanistan’ın Washinton’da yıllardan beri çeşitli düzeylerde kaynaklara yatırım yaptığını ancak Türkiye’nin İsrail için harcadığı büyük miktarlara dahi yaklaşamadığını anlattı.

Kha

Scroll to top