femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ülkesinin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyona yönelik çözüm çabalarına güçlü desteğini ifade etti Reviewed by Momizat on . ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Waşingtonda ABD Dışişleri Bakanlığı’nda 13 Mayıs'ta, Kıbrıslı mevkidaşı Ioannis Kasοulides ile gerçekleştirdiği görüşmenin önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Waşingtonda ABD Dışişleri Bakanlığı’nda 13 Mayıs'ta, Kıbrıslı mevkidaşı Ioannis Kasοulides ile gerçekleştirdiği görüşmenin önce Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ülkesinin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyona yönelik çözüm çabalarına güçlü desteğini ifade etti

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ülkesinin Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyona yönelik çözüm çabalarına güçlü desteğini ifade etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Waşingtonda ABD Dışişleri Bakanlığı’nda 13 Mayıs’ta, Kıbrıslı mevkidaşı Ioannis Kasοulides ile gerçekleştirdiği görüşmenin öncesinde yaptığı açıklamada, ülkesinin, Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyona yönelik çözüm çabalarına güçlü desteğini ifade etti.

Ioannis Kasοulides ise, adadaki mevcut şartların bir çözümün bulunması için uygun olduğu bu nedenle Kıbrıs’ın uluslararası toplumunun yardım ve ilgisine ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Samimi bir ortamda geçtiği belirtilen ve 40 dakika süren görüşmede, Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler ve bölgeye ilişkin konuların gündeme geldiğine işaret edildi.

ABD tarafından gündeme getirilen en önemli mesele ise Maraş konusu ve güven artırıcı önlemler olduğu belirtildi.

Kerry yaptığı açıklamalarda, geçen Mayıs ayında, Kasοulides ile bir araya geldiğini ve ikilinin o zamandan beri Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulma, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon politikasına dayanarak adanın yeniden birleşmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rum lider Nikos Anastasiades ve Dışişleri Bakanı’nın bu konuda herkes tarafından kabul edilecek bir çözüm bulma konusunda liderliği üstlendiğini belirterek, “bu çabada onlarla çalışmak bizim için bir ayrıcalıktır” ve “bu girişimi güçlü bir şekilde destekliyoruz” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı “en önemlisi Kıbrıs bir dizi girişimde gerçekten yardımcı bir stratejik ortak olmuştur, özellikle Suriye ile ilgili olarak, kimyasal silahların imhası konusunda. Bu liderlik, bu ortaklık hepimiz için kesinlikle önemlidir” ifadesine yer verdi.

Ayrıca, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde keşfedilen hidrokarbon rezervlerine atıfta bulunan Kerry, Kıbrıs için enerji sektöründe yeni ekonomik fırsatların olduğunu vurguladı.

İoannis Kasοulides ise, Dışişleri Bakanı Kerry ve ABD yönetimini, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarına verdikleri yardım ve gösterdikleri ilgi için minnettarlığını ifade etti.

Kasοulides ayrıca, “Bizim uluslararası toplumunun yardım ve ilgisine ihtiyacımız var çünkü şartların bu kapsamda bir çözüm bulmak için uygun olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı buna yanıt olarak, “Biz buna kesinlikle katılıyoruz ve bu yönde çalışacağız” dedi.

Kasοulides görüşmenin ardından yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs sorunuyla ilgili büyük hareketlilikten, bunun yanı sıra Kıbrıs sorununu çözmeye yönelik çabaya karşı gösterilen ilgiden söz ederek, bu çabaların bölgenin ve aynı zamanda tüm Avrupa’nın genel istikrarının bir parçası olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Kerry’nin Kıbrıs sorunu hakkında çok bilgili olması, bunun yanı sıra, Kıbrıs’ı ziyaret etmek için kararlığını ve böyle bir ziyarete anlam verme niyetini vurguladı.

Scroll to top