- AB Haber - http://www.abhaber.com -

ABD, Çin’e yönelik askeri önlemleri artırıyor

ABD’li bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Obama hükümeti ileride Çin’den Güney ve Doğu Çin denizinde gerçekleştirilecek herhangi bir provokasyona daha sert bir cevap vermeyi planlıyor.

Açıklamanın yansımalarına bakılırsa bölgedeki ABD müttefiklerinin özellikle Rusya’nın Kırım’ı almasından sonra bir lider olarak ne kadar güvenlik sağlayıp sağlayamayacağı yönünde soru işaretleri olduğu sinyalini veriyor.

 

Güvenlik hakkındaki sorular ABD Başkanı Barack Obama’ya 4 günlük Asya gezisi boyunca sık sık soruldu.

 

Eski ve şimdiki ABD’li bazı yetkililerin açıklamalarına göre Washington’un Asya’daki en yakın müttefikleri Kırım olayının ABD için ileride Çin’in benzer bir şey yapması önünde test olabileceğini söylüyorlar.

 

Üst düzey bir ABD’li savunma bakanlığı görevlisi “Endişeliler. Fakat bu yalnızca Kırım’la sınırlı değil. Son zamanlarda büyüyen bir his bu” diyerek Washington’un Asya’da ne kadar savunma sözünü tutacağı yönünde bazı şüpheler olduğunu aktardı.

 

Obama bugün Filipinler’e inmeden önce ABD’li ve Filipinli yetkililer bir anlaşmaya imza atarak yaklaşık 20 yıl sonra yeniden ABD askerlerinin ülkeye dönmesini kararlaştırdılar.

 

Obama Japonya gezisinde Başbakan Shinzo Abe ile de bir araya gelerek ABD’nin Japonya ile olan güvenlik anlaşmalarının “kesin” olduğunu söyledi.

 

Obama’nın Güney Kore ve Malezya da dahil olmak üzere gerçekleştirdiği gezilerde Moskova’nın agresif tutumu ve militan destekçilerine yönelik endişeler dile getirildi.

 

Benzer endişeler geçtiğimiz Eylül ayında Güney Koreli yetkililerin Obama’ya Suriye’ye gerçekleştirilecek saldırının ertelenmesi sonrasında gönderilen bir mektupla iletilmişti.

 

ABD’nin Hawaii’de bulunan hava güçleri üssü ise Çin’in geçtiğimiz yıl Japonya ile aralarında itilaf olan adaların üzerinde tek başına hava savunma bölgesi ilan etmesinin ardından yeni stratejiler geliştirmeye başladı.

 

Yetkililer bu stratejilerin ileri bir dönemde Çin veya Kuzey Kore’den gelecek herhangi provokatif bir adıma karşılık vermek üzere hazırlandıklarını söylüyor. Savunma bakanlığı yetkilileri planı şimdilik Kuzey Kore’den gelecek bir provokasyona cevap verilecek bir çerçevede ele alırken, Pyongyang’ın yakın bir dönemde art arda provokasyonlar yapabileceği tahmin ediliyor.

 

Bombalama uçakları ve yüzen hava üslerinin yanında ABD’nin önlemleri arasında Çin yakınlarında izlemeleri daha da artırma ve yüzen üslerin müttefiklere daha sık uğraması gibi seçenekler de yer alıyor.

 

Üst düzey bir Obama hükümeti yetkilisi konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, yalnızca Çin’in tek taraflı gerçekleştireceği hareketlerinin ABD’nin bölgedeki askeri varlığını ve duruşunu değiştirmesi adına sonuçları olacağını söyledi.

Wsj