- AB Haber - http://www.abhaber.com -

ABD Başkanı adına, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Kıbrıs konulu iki aylık rapor yayınlandı

ABD Başkanı Donald Trump adına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kongre’ye sunulan Nisan- Mayıs 2017 dönemini kapsayan Kıbrıs konulu iki aylık rapor yayınlandı.

Raporda, BM Genel Sekreteri (BMGS) Antonio Guterres ve onun Kıbrıs eski danışmanı Espen Barth Eide’nin Kıbrıs Konferansının yapılması için üstlendikleri çabalarına değiniliyor.

Rapora eşlik eden ve Yasama İşlerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Charles S. Faulkner tarafından izahat notunda , “BM himayesinde Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümün bulunması için yapılan çabalar Nisan -Mayıs 2017 döneminde yoğunlaştı” dendi.

Faulkner, Amerika Birleşik Devletleri’nin, “Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirecek; adil ve kalıcı bir çözümün bulmasında kararlı” olduğunu ifade ederek, “iki lider: Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ve iki müzakereci:Kıbrıslı Rum Andreas Mavroyannis ve Kıbrıslı Türk Özdil Nami, Nisan – Mayıs 2017 döneminde müzakerelerde ilerleme sağlanmasına devam ettiler” dendi.

Raporda, Temmuz ayında Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidrokarbonlar keşfedilme çalışmaları ışığında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Nisan ve Mayıs ayılarında görüşmelerine devam ederek “yeni bir Cenevre” Konferansına odaklandıkları belirtildi.

Raporda, “Her iki lider 2 ve 20 Nisan tarihlerinde yaptıkları görüşmelerde ilerleme kaydetmedi. Anastasiades, 20 Nisan tarihinde yapılan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin iyi bir ortamda yapıldığını; ancak gerçek bir sonuca gerek olduğunu söyledi” ifadesine yer verildi. “Öte yandan Akıncı, Birleşmiş Milletlerinin mekik diplomasisi yürütmesi çağrısında bulunarak Kıbrıs Rum tarafını uzlaşmazlıkla suçladı” dendi.

Raporda, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bakan Yardımcısı Vekili Jonathan Cohen’in 2-3 Mayıs tarihleri arasında Kıbrıs’ta temaslarda bulunduğunu, ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Kathleen Doherty ile birlikte Lefkoşa’da önemli oyuncularla görüşmelerde bulunduğunu ve tüm tarafların görüşlerini dinlediği belirtildi.

Raporda, “Anastasiades ve Akıncı arasında 2 Mayıs tarihinde yapılan görüşme sırasında değişik görüşler ifade edildi. Akıncı, sinirli görünüyordu ve Birleşmiş Milletler ‘in daha güçlü bir rol oynaması çağrısında bulundu. Anastasiades ise, iyimser görünüyordu ve bir dizi konular üzerinde öneriler sundu. Ancak, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades 9 Mayıs tarihinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup göndererek Türkiye’yi eski yaklaşımlarını terk edip yeni taleplerde bulunmakla suçladı. Anastasiades, Guterres ‘ten süreci korumak amacıyla hem Türkiye hem de Kıbrıslı Türkler nezdinde şahsen müdahale etmesini istedi” görüşüne yer verildi.

Rapora göre, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ,5 Mayıs tarihinde Guterres ile New York’ta bir araya geldi. Guterres, ilerleme kaydedilmesi amacıyla her iki lidere yoğun çalışmaları çağrısında bulundu” dendi.

Raporda, “Eide’nin, liderlerin yakın gelecekte bir çözüme ulaşmayı başaramamaları durumunda diğer seçenekler sunması gerektiğini söyledi. Eide’nin, ayrıca, ‘ya önemli bir ilerleme olacak ya da bir çöküş olacak’ görüşünü ifade ederek ve sondaj çalışmalarının kendi başına gitmeyeceği bir krize yol açacağını’ söylediğine yer verildi.

Raporda, “ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Doherty’nin 7 Mayıs tarihinde Kıbrıs Rum “Alithia” günlük gazetesine mülakat vererek yeniden birleşme müzakereleri ve hidrokarbon araştırmaları konusuna” değindiği kaydedildi.

“Büyükelçi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde kendi kaynaklarını geliştirme hakkını savunarak hidrokarbonlardan elde edilen gelirin her iki toplum arasında eşit bir şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi. Tüm Kıbrıslıların geleceğe bakmalarını ve birleşmiş bir Kıbrıs’ın sahip olabileceği potansiyeli düşünmeleri çağrısında bulundu” dendi.

Rapora göre, “müzakereler 1 Mayıs ve 18 Mayıs tarihinde yapılan görüşmelerle devam etti. Basına göre, Anastasiades açıklamasında, konuların belli bir sırayla ele alınması ve kapatılması şartıyla Cenevre’de uluslararası bir konferansa katılmaya olan hazırlığını ifade etti”.
“Akıncı ise, sunulan şartı reddetti ve tüm konuların bir paket olarak ele alınmasını önerdi. Guterres, müzakerelerin Kıbrıslı liderlerin elinde olduğunu teyit ederek BM’nin rolünün destekleyici olduğunu açıkladı. Guterres, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnek ve yapıcı olmaları çağrısında bulundu” dendi.

ABD Başkanı’nın raporunda, “Eide ve Guterres, Mayıs ayında her iki lideri Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve konferans için bir tarihe karar vermeleri konusunda cesaretlendirmeye devam ettiler” görüşü savunuldu.

Raporda, “her iki lider, yerel müzakerelerde daha fazla yapılacak olmadığı görüşünü ifade ederek yeni bir uluslararası konferansın yapılması konusunda niyet ifade etti. Ancak Eide, liderler arası format üzerinde biraz daha kat edilmesi gereken mesafe olduğu görüşünü ortaya koydu” dendi.