- AB Haber - http://www.abhaber.com -

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Mayıs ayı (21-22 Mayıs) sonunda Kıbrıs’a gelecek

Rum basını, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ada’yı 21-22 Mayıs’ta ziyaret edeceğini Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun açıkladığına dikkat çekerek okurlarına aktardı.

Simerini habere “Amerikalılar Yeniden Hareketleniyor, Joe Biden Ada’ya Geliyor… Joe Biden’ın Kıbrıs’a Gelişini Eroğlu Açıkladı… 21-22 Mayıs’ta Geliyor” başlığını attı.

Gazete bütün göstergelerin, Amerikan unsurunun Kıbrıs sorununda yeniden hareketlendiğini gösterdiğine işaret ederek Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Haber Türk gazetesine verdiği mülakatta Biden’ın ziyaret tarihini de açıkladığına dikkat çekti.

Devamla Eroğlu’nun mülakatta söylediklerini okurlarına aktaran gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de DİSİ Baf teşkilatı tarafından düzenlenen baloda yaptığı konuşmada söylediklerini okurlarına şöyle aktardı:

ANASTASİADİS: “ARTIK ÇÖZÜM UNSURLARININ DEĞİŞTİĞİNİ KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ”

“Anastasiadis, Kıbrıs sorunun çözümü ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi politikasını sürdürmekte kararlı olduğunu söyleyerek ‘Bu böyle gitmez. Kıbrıs Helenizm’inin korkaklık ve cesaretsizlik haritasında yitip gitmesini kabul etmeyeceğim. Artık, çözümün özlü unsurlarının biz düzeltemeden günden güne değiştiğini kabul etmek zorundayız.11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması ile Avrupa müktesebatının Apostolos Andreas’tan Latsi’ye kadar uygulanacağı açıkça belirtiliyor.”

Alithia “Kıbrıs Sorununda Süratli Gelişmelere Doğru… Amerikalılar İma Ediyor!… Başkan Yardımcısı Biden 21 Mayıs’ta Lefkoşa’da” başlığıyla manşete çektiği haberinde John Biden’ın, zamanın ABD Başkan Yardımcısı Linton Johnson’un Ada’yı ziyaretinden 52 yıl sonra gerçekleşecek olmasına dikkat çekti.

Biden’ın ziyaretini ve tarihini Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun açıkladığına vurgu yapan ve Eroğlu’nun Haber Türk gazetesine verdiği mülakata işaret eden gazete şu ifadelere yer verdi:

“Diplomatik kaynaklara göre bu kadar üst düzeydeki Amerikan müdahalesi müzakerelere, özellikle de iki toplum arasında güven oluşturulmasının ve müzakerelerde ilerleme sağlanmasının anahtarı olarak görülen, Güven Yaratıcı Önlemler’e (aralarında Maraş’ın iadesinin de bulunuyor) yeni bir ivme katma maksadı taşıyor.”

Haravgi “Biden 21-22 Mayıs’ta Kıbrıs’ta… Türk Basınındaki Haberler ABD Başkan Yardımcısının, Beraberinde Kıbrıs Sorununun Çözüm Modeliyle Birlikte Kıbrıs’a Geleceği Yolunda” başlığını attı.

Politis “ABD Başkan Yardımcısı Kıbrıs’a Geliyor… Ziyaret 21-23 Mayıs’ta Bekleniyor… Ziyareti Eroğlu Açıkladı” başlığını kullandı.

EROĞLU “İNSANLAR BURADA KÖK SALDILAR, GİTMEZLER”

Bu arada Fileleftheros “İnsanlar Burada Kök Saldılar, Gitmezler… Derviş Eroğlu’ndan Başkan Anastasiadis’e Mesaj” başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği’nin 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e mesaj addederek okurlarına aktardı.

Tak