AB üyesi yedi güney ülkesinin 4. Zirvesinde liderler Roma Beyannamesi’ni onayladılar Reviewed by Momizat on . Roma'da yapılan Kıbrıs, Malta, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Fransa ve İtalya devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı Avrupa Birliği'ne üye yedi güney ülk Roma'da yapılan Kıbrıs, Malta, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Fransa ve İtalya devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı Avrupa Birliği'ne üye yedi güney ülk Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB üyesi yedi güney ülkesinin 4. Zirvesinde liderler Roma Beyannamesi’ni onayladılar

AB üyesi yedi güney ülkesinin 4. Zirvesinde liderler Roma Beyannamesi’ni onayladılar

Roma’da yapılan Kıbrıs, Malta, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Fransa ve İtalya devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı Avrupa Birliği’ne üye yedi güney ülkesinin 4. Zirvesi sırasında, Roma Beyannamesi onaylandı.

Liderler, çarşamba günü yapılan zirvenin çalışmalarının ardından ekonomik büyüme, göç konusunun ele alınması; güvenlik ile sosyal uyum dâhili bir dizi konu üzerinde çalışmalarına devam edeceklerini taahhüt ettiler.

Liderler zirve sırasında güvenlik ve terörizm konularına da atıfta bulundular ve Avrupalıların kendi güvenliği için daha çok sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini ve aynı zamanda terörizme karşı daha çok şeyler yapılmasının önemine işaret ettiler.

Ekonomi konusunda ise liderler, Avrupa Birliği’nin, 10 yıllık bir ekonomik krizden sonra, büyüme yoluna dönmeyi başardığını ve ulusal düzeyde hem mali disiplin hem de yatırımlar alanında uygulanan reformlarla ilerleme kaydedildiğini vurguladılar.

Liderler, Avrupa’nın daha güvenli ve daha güçlü; ancak yapılması gereken daha çok şey olduğunu belirterek, “dünyada önemli bir model olmak amacıyla daha egemen, daha sosyal ve daha demokrat bir Avrupa yolundayız” dediler.

Liderler, onayladıkları beyannamede Kıbrıs sorununda da atıfta bulundular ve Kıbrıs sorununa BM kararları ve Topluluk müktesebatı temelinde yaşayabilir bir çözüm bulunmasına destek ifade ettiler.

Liderler Beyannamede, ” Kıbrıs’taki durumu yakından izliyoruz. Kıbrıs sorununa, Kıbrıs’ı ve Kıbrıs halkını yeninden birleştirecek, garantiler olmadan Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve özgürlüğünü güvence altına alacak, BM kararları ile topluluk müktesebatı temelinde yaşayabilir bir çözüm bulunmasını destekliyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’nin bir üye ülkesidir ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının ardından üye ülke olmaya devam edecektir. AB üyeliği birleşik bir Kıbrıs için garanti olabilir” dendi.

Liderler, Avrupa Birliği’ne üye yedi güney ülkesinin gelecek 5. Zirvesi’nin Kıbrıs’ta yapılmasına karar verdiler.

Scroll to top