- AB Haber - http://www.abhaber.com -

AB Üyeliği Kaderin Cilvesi mi? Volkan Bozkır’la Roma’da…

Verda Özer

Herhalde kaderin cilvesi diye buna denir.

52 yıldır kapısında beklediğimiz Avrupa Birliği (AB), şimdi bize yüzünü dönüyor. Hem de bizi bugüne kadar ötekileştirdiği kimliğimiz sayesinde.

Bir diğer deyişle, aynı coğrafyayı ve hemen hepsiyle aynı dini kimliği paylaştığımız mültecilerin yüzü suyu hürmetine.

AB BAKANI’YLA ROMA’DA

AB ile tekrar canlanan müzakerelerde neredeyiz? Bunu takip etmek üzere AB Bakanı Volkan Bozkır’la birlikte Roma’dayız.

Roma şu anda AB ile yürüyen müzakerelerde en kritik başkent. Malum AB Türkiye’ye, Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları için 3 milyar Euro vermeyi taahhüt etti. Bunun 1 milyarı AB bütçesinden, geri kalanı ise üye ülkelerin ulusal bütçelerinden karşılanacak.

Ancak İtalya buna karşı çıkıyor. Bozkır’ın İtalyan yetkililerle görüşmesinden hemen önce bize aktardığına göre, bunun sebebi şu: İtalya kendisine düşen payın, AB’ye aktardığı bütçeden karşılanmasını istiyor.

Ancak yine de Bozkır bu engelin aşılacağını, bu meblağnın Şubat sonundan önce Ankara’nın eline geçeceğini söylüyor.

*

AB üyelik sürecinin yeniden canlanmasının asıl sebebi ise, malum, mülteci krizi. Zaten AB Bakanı’nın verdiği rakamlar da, bunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Türkiye’de şu anda toplam 2 milyon 500 bin Suriyeli bulunuyor. Bugüne kadar doğan Suriyeli çocuk sayısı ise 150 bin.

Her gün 125 Suriyeli bebek de dünyaya geliyor. Bu da yılda 60-65 bin Suriyeli’nin nüfusumuza eklenmesi demek. Dahası, Bozkır Suriye sorunu çözülmediği takdirde 3,5 milyon Suriyeli’nin daha göç edeceğini söylüyor.

Bugüne kadar mülteciler için harcadığımız toplam miktar ise 10 milyar doları bulmuş durumda.

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER

İşte bu yüzden de AB ve Türkiye kaçak göçmenlere yönelik önlemleri arttırma kararı aldılar. Bir diğer deyişle, yasadışı göçmenlerin yasal hale getirilmesine karar verdiler.

Türkiye’nin 8 Ocak’tan beri 3. ülkelerden gelen göçmenlere karşı uygulamaya başladığı vize de zaten bu kapsamda. Bu sayede göçmen sayısında bir anda azalma olmuş. 1-7 Ocak arasında 40 bin Suriyeli Türkiye’ye girerken, vize uygulaması sonrasında bu sayı bir anda 1155’e düşmüş.

Yine Türkiye’deki Suriyelilere çalışma izni verilmesi de aynı amaca yönelik.

*

Bununla birlikte Bozkır, Ekim’de yapılan AB zirvesinde alınan kararları ilk kez detaylarıyla açıklıyor.

Bugüne kadar Ankara 15 fasıl açtı. Kıbrıs ise 5 faslı bloke ediyordu. Şimdi Kıbrıs’ın engellediği bu beş başlığın açılması kararı alınmış. Kıbrıs sorunu çözülse de, çözülmese de…

Bununla birlikte bundan böyle yılda iki kez zirve yapılması kararlaştırılmıştı. Bozkır bunun ilkinin Haziran ya da Temmuz’da yapılacağını söylüyor. AB dönem başkanı ve AB’nin ana kurumlarının başkanlarının katılımıyla.

İkinci zirve ise yıl sonunda tüm üye ülkelerle birlikte yapılacakmış.

YENİ SÜREÇ

Müzakerelerin yürütülmesi için çeşitli platformlar da oluşturulmuş. Bunlardan ilki, dışişleri bakanlarının toplanacağı siyasi platform. Bir diğeri ise “quartet” denilen dörtlü siyasi istişare toplantıları.

Enerji işbirliği platformu da yine bunlardan bir tanesi. Buna yönelik kritik bir karar da alınmış. Türkiye’nin Rusya’yla yaşadığı kriz yüzünden bir sorun çıkarsa, AB’nin Türkiye ile birlikte hareket etmesine karar verilmiş.

Sonuncusu ise ekonomik işbirliği platformu. Ki bu, Bozkır’ın deyimiyle bir nevi “mini Davos” olacak.

Bozkır Gümrük Birliği’ni güncelleme kararı da alındığını söylüyor. Buna göre şu anda AB ile 150 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 300 milyara çıkacak.

*

Ve gelelim vize meselesine. Malum Türkiye’nin mülteciler için geri kabul anlaşmasını hayata geçirmesi karşılığında, Ekim 2016’dan itibaren Türkiye vatandaşlarının vizesiz AB’ye seyahat edebileceği söyleniyor.

Bozkır 36 yıldır, yani 80 darbesinden bu yana vize uygulamasına tabi tutulan Türkiye’nin Ekim’den itibaren bu dertten kurtulacağını teyit ediyor.

*

Ve son olarak Kıbrıs.

Bozkır’ın deyimiyle- “50 yıldır süren AB ve Kıbrıs süreçleri, bugüne kadar birlikte geldiler”. AB süreci 1961 Ankara Anlaşması’yla başladı. Kıbrıs sorunu da 1963’ten beri var.

AB Bakanı’na göre Kıbrıs şu anda “bugüne kadarki en çözülebilir noktada”. Belli ki Ankara bu yılın ilk yarısında referandum yapılmasını bekliyor.

Hürriyet