AB otomotiv sektöründe karbon emisyonları hedefini açıkladı Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği karbon emisyon düzenlemesi ile ilgili yeni bir paket açıklayarak Paris Anlaşması hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım attı. Öncelikli olara Avrupa Birliği karbon emisyon düzenlemesi ile ilgili yeni bir paket açıklayarak Paris Anlaşması hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım attı. Öncelikli olara Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AB otomotiv sektöründe karbon emisyonları hedefini açıkladı

AB otomotiv sektöründe karbon emisyonları hedefini açıkladı

Avrupa Birliği karbon emisyon düzenlemesi ile ilgili yeni bir paket açıklayarak Paris Anlaşması hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım attı.

Öncelikli olarak otomotiv ve taşımacılık sektöründe yeni düzenlemelere gidecek olan AB, 2030’a kadar emisyonların en az %30 oranında azaltılacağını duyurdu. Çevreciler tarafından özellikle beklenen otomotiv şirketlerine minimum elektrikli araç üretimi kotası konulmadı ancak bu yönde adım atanlar için çeşitli destekler sağlanacak.

AB Enerji Komiseri Maros Sefkovic
“2030’dan itibaren enerjimizin yüzde 70’i yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Dolayısıyla yeşil araçlarla yol almak için yeşil enerjimiz olacak. Avrupa’da hedefmiz bu çünkü gerçek dönşümün ve değişimin bu olduğunu biliyoruz.”

Gelişmelerden memnun olmayanlar da var. Almanya gibi otomotivde lider olan ülkelerden ve şirketlerden paketin yumuşatılması ve takvimin uzatılması için Komisyon’da lobi çalışmaları yağıldığı biliniyor. Lobi çalışmaları başarısız olsa bile paketi hayata geçirmeyen ülkeler için herhangi bir yaptırım öngörülmüş değil.

Euronews

Scroll to top