AB Kuzey Kore’ye yaptırımları genişletti Reviewed by Momizat on . AB ülkeleri, Kuzey Kore’ye yönelik bir dizi yeni yaptırım kararı aldı. Karar, Kuzey Kore’den yapılan tekstil ithalatına ambargo getirilmesi ile ülkeye sıvılaştı AB ülkeleri, Kuzey Kore’ye yönelik bir dizi yeni yaptırım kararı aldı. Karar, Kuzey Kore’den yapılan tekstil ithalatına ambargo getirilmesi ile ülkeye sıvılaştı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AB Kuzey Kore’ye yaptırımları genişletti

AB Kuzey Kore’ye yaptırımları genişletti

AB ülkeleri, Kuzey Kore’ye yönelik bir dizi yeni yaptırım kararı aldı. Karar, Kuzey Kore’den yapılan tekstil ithalatına ambargo getirilmesi ile ülkeye sıvılaştırılmış doğal gaz satışının yasaklanmasını da öngörüyor.
Avrupa Birliği (AB), nükleer ve füze denemelerine devam eden Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını genişletti. 28 üye ülkenin temsilcileri, salı günü Brüksel’de, gelecek hafta AB Dışişleri Bakanları toplantısında resmen kabul edilecek bir dizi yeni yaptırım konusunda uzlaştı.

Yeni yaptırımlar Kuzey Kore’den yapılan tekstil ithalatına ambargo getirilmesini, petrol ve petrol endüstrinin Kuzey Kore’ye olan satışlarına sınırlama getirilmesini öngörüyor. Ayrıca gelecekte Kuzey

Kore’ye sıvılaştırılmış doğal gaz satışını yasaklıyor.
Bununla birlikte Avrupa Birliği üyesi 28 ülke, geliri “yasadışı nükleer ve füze programına” fayda sağlayabileceği şüphesi ile Kuzey Kore vatandaşlarına yeni çalışma izni çıkarılmaması konusunda uzlaştı. Ayrıca, şimdiye dek ülkesine maksimum 15 bin euroya kadar havale yapma hakkına sahip AB içerisinde çalışan Kuzey Korelilerin en fazla 5 bin euro havale yapması kararlaştırıldı.

AB ülkeleri eylül ayında Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ağustos ayı başındaki yeni yaptırım kararına uygun olarak eylül ayında sertleştirmişti. Bu kapsamda Kuzey Kore yetkililerine yönelik seyahat yasağı ve mal varlıklarını dondurma gibi yaptırım kararları alınmıştı.
Kuzey Kore, eylül ayı başında altıncı ve şimdiye dek en büyük nükleer silah denemesini gerçekleştirmişti. Kuzey Kore’nin kendi verilerine göre hidrojen bombası denendiği duyurulmuştu. Pyongyang bununla birlikte bir dizi uzun menzilli füze denemesi yapmış, fırlatılan füzelerden ikisi Japonya üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

———-

Kuzey Kore: Konsey en son BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca AB yaptırımlarını güçlendiriyor

AB Konseyi

10/10/2017

Konsey, BM Güvenlik Konseyi’nin 2375 (2017) sayılı kararıyla uygulanan sektörel yaptırımları takip ederek Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC)ne yönelik kısıtlayıcı tedbirlerini arttırdı. Söz konusu karar KDHC’nin, önceki BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali ve alenen göz ardı edilmesi suretiyle nükleer silah ve balistik füze geliştirme faaliyetlerinin devam etmesi üzerine 11 Eylül 2017 tarihinde kabul edilmişti.

BMGK’nin 2375 (2017) sayılı kararıyla uygulamaya konulan tedbirler arasında KDHC’ye sıvı doğal gaz satışının ve tekstil ürünlerinin ihracatının yasaklanması yer almaktadır. Yeni tedbirler ayrıca KDHC’ye rafine petrol ürünlerinin ve ham petrolün satışının sınırlandırılmasını da kapsamaktadır.

Bunların yanı sıra üye devletler, KDHC vatandaşlarının kendi topraklarına girerek burada çalışmalarına dönük yeni çalışma izinleri vermeyecektir. Zira bu kimselerin ülkenin yasadışı nükleer ve balistik füze programlarını desteklemekte kullanılmak üzere gelir elde ettiğinden şüphelenilmektedir.

Yasal anlaşmalar aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi’nin insani yardım ve geçim amaçlı uyguladığı istisnaları da aynen takip etmektedir.

Konsey, yasadışı programları destekleyen üç kuruluş ve bir kişiyi, mal varlığı dondurulan ve seyahat kısıtlamaları getirilenler listesine almak suretiyle 15 Eylül günü BM Güvenlik Konseyi kararıyla uygulanan ilave listeleri 15 Eylül itibariyle uygulamaya koymuştur. BM nin açıkladığı verilere göre KDHC’ye karşı kısıtlayıcı tedbirler kapsamında toplam 63 kişi ve 53 kuruluş bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 38 kişi ve 4 kuruluş AB tarafından belirlenmiştir.

7 Eylül’de Talin’de AB dış işleri bakanları tarafından üzerinde mutabık kalındığı gibi Konsey, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına ilaveten ve destek olacak şekilde, halen AB’nin muhtemel müstakil tedbirleri üzerinde çalışmaktadır.

AB, KDHC’nin nükleer silah ve balistik füze programlarına cevaben BMGK’nin tüm kararlarını uygulamaktadır. Ayrıca AB, BM yaptırım rejimine ilaveten ve destek olarak müstakil kısıtlayıcı tedbirleri de uygulamaya koymuştur.

Dw-ABHaber

Scroll to top