- AB Haber - http://www.abhaber.com -

AB kurumları “açık kapı günü” düzenledi

Avrupa Birliği’nin (AB) temelinin 64 yıl önce 9 Mayıs 1950’de atılması dolayısıyla bugün Brüksel’deki AB kurumları “açık kapı günü” düzenledi.

AB’nin “açık kapı günü” halktan büyük ilgi gördü. AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu gibi kurumların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Özel günün açılışı, AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht tarafından kesilen kurdeleyle yapıldı.

AB’yi halka yakınlaştırmayı amaçlayan açık kapı gününde halk, AB kurumları ve faaliyetleri hakkında AB çalışanlarından bilgi alma fırsatı buldu.

Ziyaretçiler, AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht ile Komisyon binasında fikir alışverişinde de bulundu. Avrupa Parlamentosu partileri ise çeşitli stantlarla kendilerini tanıtmaya çalıştı.

 

Açık kapı gününde fotoğraf çekimi, müzik ve oyunlar gibi aktiviteler, velileri ile beraber AB kurumlarını ziyaret eden çocukların da ilgisini çekti. AB’de kariyer gözeten yetişkin ziyaretçiler ise akıllarına takılan soruları birebir AB çalışanlarına sorma imkanı elde etti.

 

Halk. Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu gibi kurumların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Gün içerisinde AB kurumlarını ziyaret edenlerin sayısı ise tahminlere göre 30 bin.

Ajanslar