AB Komisyonu: Türkiye usulsüzlük iddialarını soruştursun (görüntülü haber-english) Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği Komisyonu Türk hükümetine, referandumda usulsüzlük yapıldığına yönelik iddiaları şeffaf bir şekilde soruşturma çağrısı yaptı. Komisyon ayrıca ida Avrupa Birliği Komisyonu Türk hükümetine, referandumda usulsüzlük yapıldığına yönelik iddiaları şeffaf bir şekilde soruşturma çağrısı yaptı. Komisyon ayrıca ida Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB Komisyonu: Türkiye usulsüzlük iddialarını soruştursun (görüntülü haber-english)

AB Komisyonu: Türkiye usulsüzlük iddialarını soruştursun (görüntülü haber-english)

Avrupa Birliği Komisyonu Türk hükümetine, referandumda usulsüzlük yapıldığına yönelik iddiaları şeffaf bir şekilde soruşturma çağrısı yaptı. Komisyon ayrıca idam cezasının kırmızı çizgi olduğunu yineledi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Türk hükümetine referanduma yönelik usulsüzlük iddialarını inceleme çağrısı yaptı. AB Komisyonu sözcülerinden Margaritis Schinas salı günü yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin uluslararası gözlemcilerin tespit ettiği usulsüzlük iddiaları hakkında ‘şeffaf bir soruşturma’ yürütmesini istedi.

Sözcü, “Türk hükümetinin referandum sonrası adımlarını dikkatlice atması ve mümkün olduğunca büyük ölçüde bir ulusal mutabakat sağlanmasına çalışması gerektiğini” belirtti.

Margaritis Schinas, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından referandum sonrasında da dile getirilen idam cezasının, AB için ‘en kırmızı çizgi’ olduğunu bir kez daha tekrarladı.

Türkiye’nin idam cezasının geri getirilmesine yönelik atacağı adımın, AB devletler ailesinden uzaklaşacağının net bir mesajı olacağını kaydetti.

Vize serbestisi için şartlar yerine getirilmeli
Türkiye’nin AB ile uzlaştığı mülteci kapsamında yer alan vize serbestisine de değinen Komisyon Sözcüsü, Ankara’nın vize serbestisi için gerekli yedi kriteri yerne getirmesi gerektiğini ifade etti. Kriterler arasında Türk hükümetinin reforma gitmeye itiraz ettiği terörle mücadele yasası da yer alıyor.

Türkiye’deki referandum sürecini takip eden uluslararası gözlemciler, pazartesi günü açıkladıkları ara raporlarında, 16 Nisan refrandumunun uluslararası standartların altında kaldığını belirtmişlerdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (AKPM) gözlemciler, oylamanın yasal standartlara uygun olmadığı kuşkusu taşıdıklarını ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını ifade etmişlerdi.

————-

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye referandum için ‘şeffaf soruşturma’ çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de Pazar günü yapılan ve ilk sonuçlara göre yaklaşık yüzde 51,3 “Evet” oyunun çıktığı anayasa değişiklikleri referandumuna yönelik usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak “şeffaf bir soruşturma” yapılması çağrısında bulundu.

Çağrı, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’ndan geldi. Komisyon’un açıklaması, uluslararası gözlem heyetinin referandum ile ilgili ön raporunu duyurmasını izliyor.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, “Tüm taraflara sakin olma ve gözlemcilerin kanunsuzluk tespiti ile ilgili yetkililere şeffaf bir soruşturma çağrısı yapıyoruz” dedi.

Schinas, bu önleme, yalnızca gözlemcilerin tespitleri nedeniyle değil sonuçlarının birbirine yakın olmasından dolayı da ihtiyaç olduğunu açıkladı.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin üyeleri tarafından hazırlanan raporda, “YSK’nın mühürsüz oyların geçerli sayılacağını açıklamasının kanunla çeliştiği” belirtilmişti.

AGİT: YSK’nın mühürsüz oy kararı kanunla çelişiyor

AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeleri tarafından hazırlanan raporu hazırlayan heyetteki Cezar Florin Preda, “Son dakika yapılan değişiklikler, sayım prosedürü ile ilgili önemli bir güvenlik mekanizmasını devre dışı bırakmıştır” demişti.

Preda, medyanın referendum yayınlarının da “tek taraflı” olduğunu ifade etmişti.

AGİT’e tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise ön raporun “gözlem heyetinin Türkiye’ye önyargı ile geldiği ve tarafsızlık ilkelerini gözardı ettiği” anlamına geldiğini belirtmişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın referandumla ilgili hazırladığı raporu eleştiren Erdoğan, “Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin” demişti.

Dw-Afp-Reuters

https://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I136619

Scroll to top