femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis: Anastasiadis olumlu bir adım attı Reviewed by Momizat on . AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis, Rum lider Anastasiadis’in Türkçe'nin AB resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmas AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis, Rum lider Anastasiadis’in Türkçe'nin AB resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmas Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis: Anastasiadis olumlu bir adım attı

AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis: Anastasiadis olumlu bir adım attı

AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Markopouliotis, Rum lider Anastasiadis’in Türkçe’nin AB resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmasını “müzakerelerde olumlu bir adım” olarak gördüğünü söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Georgios Markopouliotis, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Türkçenin AB resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmasını “müzakerelerde olumlu bir adım” olarak gördüğünü söyledi.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Markopouliotis, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Ada’da iki toplum arasında bir uzlaşma ve antlaşmanın en kısa sürede olması konusunda bir isteği olduğunu ifade ettiğini ve temmuz ayında Ada’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin temel amacının Kıbrıs sorununun çözülmesine yönelik ne kadar istekli ve destekleyici olduklarını göstermek olduğunu hatırlattı.

Kıbrıs’ta müzakere süreci ve çözüm için ellerinden gelen tüm çabayı ortaya koyduklarını belirten Markopouliotis, “Avrupa Komisyonu tamamen çözüm sürecinin arkasındadır. İki toplum için ‘kazan kazan’ durumunu istiyoruz. Yani her iki toplumun da bu durumdan ve çözümden kazançlı çıkmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Müzakerelerin Birleşmiş Milletler’in gözetiminde yapıldığını ifade eden Markopouliotis, “Bunun sonucunda çözüme varılması halinde Kıbrıs’ın tamamı AB’nin üye ülkesi haline gelecek. Çözüm sürecinden sonra bir anlaşmanın olması halinde belli kurallar dizisi içerisinde yaşamak durumunda olacağız ki bu kurallar ve yaşam koşulları da bizim hayatlarımızı daha iyi noktalara getirebilmek için olacak” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs’ta çözüm Türkiye’nin AB ile ilişkilerini de olumlu yönde etkileyecek”

Ada’da olası bir çözümün AB-Türkiye ilişkilerini de olumlu yönde etkileyeceğinin aşikar olduğunu ifade eden Markopouliotis, ilişkilerin hali hazırda ivme kazandığının da altını çizdi. Markopouliotis, “Kıbrıs’ta olası bir çözüm Türkiye’nin AB müzakerelerinde beklemekte olan fasıllara da olumlu yönde katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“Anastasiadis’in hareketi olumlu bir adım”

Markopouliotis, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Türkçenin AB’nin resmi dilleri arasına girmesine yönelik çalışma başlatmasını müzakerelerde olumlu bir adım olarak gördüğünü söyledi.

“Türkçe, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir dilidir” diyen Markopouliotis, “Bir anlaşma olması durumunda zaten Türkçe otomatik olarak AB’nin resmi dillerinin arasına girecek. Ancak tabii ki talepte bulunulduğu süre itibariyle belli prosedürlerden geçilmesi gerekiyor. Bu prosedürler de belli bir vakit alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Scroll to top