AB Komiseri Avramopulos: Küresel tehditler sadece güçlü bir Güvenlik Birliği ile göğüslenebilir Reviewed by Momizat on . Avrupa Göçmenler, İç İşleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos,uçak seferleri güvenliğiyle ilgili olarak Larnaka'da gerçekleştirilen yıllık AIRPOL Otu Avrupa Göçmenler, İç İşleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos,uçak seferleri güvenliğiyle ilgili olarak Larnaka'da gerçekleştirilen yıllık AIRPOL Otu Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB Komiseri Avramopulos: Küresel tehditler sadece güçlü bir Güvenlik Birliği ile göğüslenebilir

AB Komiseri Avramopulos: Küresel tehditler sadece güçlü bir Güvenlik Birliği ile göğüslenebilir

Avrupa Göçmenler, İç İşleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos,uçak seferleri güvenliğiyle ilgili olarak Larnaka’da gerçekleştirilen yıllık AIRPOL Oturumunda yaptığı açıklamada, güvenlikle ilgili küresel tehditlerin sadece vatandaşlarını koruyacak ve Avrupa’nın küresel bir rol oynayabileceği bir Güvenlik Birliği ile göğüslenebileceğini söyledi.

Avramopulos konuşmasında şunları söyledi: “istikrarsız ve öngörülemez dönemlerde yaşıyoruz. Komşularımız sınır tanımayan vahşi çatışmalar yaşıyorlar. Adil ve hukuksal görevimize ve Birliğin temel değerlerine bağlı kalmalıyız”.

“Güvenlik konusu vatandaşlarımızın en çok endişe duyduğu sorunların başında geliyor. Terör ve güvenlik tehditleri, özgürlüklerin ve hareketlerin kısıtlanmasını istemeyen vatandaşlarımızın kaygılanmasına neden oluyor. Hava seferlerinin güvenliği büyük bir önem taşıyor”.

“Airpol üyeleri, hava seferleri güvenliği ve dış sınırların korunmasında katalizör bir rol oynuyorlar. Dış sınırlarımız, göçmenler ve güvenlik tehditleri krizine karşı çabalarımızda önemli bir yer tutmaktadır ve vatandaşlarımızın hareketlerini güven altına almaktadır. Tüm vatandaşlarımız, hareket özgürlüklerinden taviz vermeden güvende hissetmek istiyorlar”.

“Avrupa bir birlik oldu, terör, sınırlar tanımaz ve özgür dolaşım olan tek bir Avrupa alanında çabalarımızın parçalanması hepimizin zayıf olmasına neden olur. Bu ülke sadece dış sınırlarımızı tehditlere karşı sonuç verici bir şekilde koruyabilirsek güvenli olabilir”.

“Havaalanları, Birliğe giriş noktalarında katalizör bir rol oynar. Orada önemli kontroller yapılır ve sınır koruyucuları orada kimin tehdit oluşturabileceği konusunda bütün bilgilere sahip olmalıdırlar”.

“En sonuç verici bilgilendirme sistemleriyle bile tehditler yine yok olmayacak. Havacılık, her zaman olası terör saldırılı için bir hedef oluşturacak. Havaalanlarımız ne kadar güvenilir olursa olsun, son saldırılar, toplu etkinliklerin bir terörist için ne kadar kolay bir hedef olduğunu gösterdi”.

“Avrupa sınırlarının doğru olarak korunması katalizör bir öneme sahiptir. Avrupa vatandaşları, AB’ni bıraktıkları gibi geriye dönüş yaptıklarında da yine aynı düzeyde güvenliğe sahip olabilmelidirler. Biz, BM ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü çerçevesinde, çok taraflı düzeyde işbirliklerine bağlıyız. Ayrıca, gerek AB içinde gerekse AB dışında, stratejik ortaklarımızla işbirlikleri ve bilgi teatisi de bir o kadar önemlidir”.

“Havacılık tehditlerine karşı geçmişle kıyaslandığında bugün daha hazırlıklıyız. Bu tehditlerin sona ermeyeceğini ve jeopolitik çevrenin yakın bir gelecekte değişmeyeceğini biliyoruz. Ayrıca teröristlerin saldırılarını gerçekleştirmek için yeni yöntemler bulacaklarını da biliyoruz”.

“Bugün var olan zorlukları göğüsleyebilmek için güvenlik konusunu bütünsel bir yaklaşımla incelemeliyiz. Havacılık güvenliği, terörle mücadelede, sınırların yönetimi, radikalleşme, bilgilendirme sistemleri ve güvenlik alanında araştırma çabalarında birleştirici bir halka oluşturmaktadır”.

“Tüm vatandaşlarımızın korunması için daha yapılması gereken çok şey var. Bunun gerçekleşebilmesi için, uzmanlar, yasaları ve güvenliği koruyanlar ve sanayi alanı bu yönde işbirliği yapmalı. Airpol, bu işbirliklerinde önemli bir rol oynamaya devam edecek. Ortak küresel tehditler sadece ortak bir Güvenlik Birliği ile göğüslenebilir”.

Scroll to top