AB İrlanda sorununu çözebilecek mi ? Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği adına Brexit müzakerelerini yürütecek olan Michel Barnier Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır bölgesine gitti. İngiltere’nin A Avrupa Birliği adına Brexit müzakerelerini yürütecek olan Michel Barnier Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır bölgesine gitti. İngiltere’nin A Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB İrlanda sorununu çözebilecek mi ?

AB İrlanda sorununu çözebilecek mi ?

Avrupa Birliği adına Brexit müzakerelerini yürütecek olan Michel Barnier Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır bölgesine gitti. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında yeniden sınır oluşturulacağı anlamına geliyor. İngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair serbest dolaşım alanının korunması gerektiğini söyledi:

“Brexit meselesine bağlı konular ne olursa olsun özellikle Kuzey İrlanda meselesine odaklanmak istiyoruz. Hayırlı Cumalar ve barış anlaşmasının korunması için elimizden geleni yapacağız. Zor bir süreç olacak. İnsanların Kuzey ve Güney İrlanda arasında serbest bir şekilde seyahat edebileceği serbest dolaşım alanı var. Bizler bu alanı korumak istiyoruz.”

Euronews

Scroll to top