AB İran’ın yanında saf tuttu…AB nükleer anlaşmanın bir alternatifi yok (english-görüntülü haber) Reviewed by Momizat on . Nükleer anlaşmayı iptal etmek istediğini birçok kez ilan eden ABD liderine karşı AB, İngiltere, Almanya, Fransa ve İran bir araya geldi. AB Dışişleri ve Güvenli Nükleer anlaşmayı iptal etmek istediğini birçok kez ilan eden ABD liderine karşı AB, İngiltere, Almanya, Fransa ve İran bir araya geldi. AB Dışişleri ve Güvenli Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB İran’ın yanında saf tuttu…AB nükleer anlaşmanın bir alternatifi yok (english-görüntülü haber)

AB İran’ın yanında saf tuttu…AB nükleer anlaşmanın bir alternatifi yok (english-görüntülü haber)

Nükleer anlaşmayı iptal etmek istediğini birçok kez ilan eden ABD liderine karşı AB, İngiltere, Almanya, Fransa ve İran bir araya geldi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, “Anlaşma başarılı çünkü İran’ın programını kontrol edebiliyoruz. Uluslararası toplumun bu konuda birlik olması gerekli” dedi.

Dünya İran ile P5+1 ülkeleri arasında üç yıl önce imzalanan nükleer anlaşmanın akıbetini merak ederken, Avrupa’da gerçekleşen zirveden ABD’ye karşı mutabakat çıktı.

Avrupa Birliği (AB), İngiltere, Fransa, Almanya ve İran temsilcilerini bir araya getiren toplantıdan sonra konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, nükleer anlaşmanın bir alternatifi olmadığını söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de İran’ın 2015’teki anlaşmanın faydalarını görmeye hakkı olduğunu söyledi. Nükleer dışı konularda Tahran’la yeni bir diyalog kanalı açacaklarını duyuran Gabriel, nükleer silah konusunda Kuzey Kore sorun çıkartırken İran’la anlaşmayı sürdürmenin hayati önemde olduğunu ifade etti.

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkat çekiyordu. Ancak ABD dışında anlaşmaya itiraz eden taraf ülke yok.

——-

AB: ‘İran’la Nükleer Anlaşma Korunsun’

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası anlaşmanın işlerliğini koruduğunu söyledi. Mogherini, İran’ın balistik füze geliştirmesi ve Ortadoğu’daki diğer faaliyetleriyle ilgili kaygılar bulunsa da bunların ayrı bir konu olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

Mogherini, 2015 tarihli nükleer anlaşma konusunda Brüksel’de İngiltere, Fransa, Almanya ve İran dışişleri bakanları arasında yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Anlaşma, İran’ın nükleer programını kısıtlamasını bunun karşılığında Tahran’a uygulanan mali yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor.

İran, nükleer programının barışçı olduğunda ısrarcı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, diğer diplomatlarla birlikte basın toplantısında görünmedi ancak dün, anlaşmaya destek veren ve Amerika’yı yıkıcı politikalar uygulamakla suçlayan bir açıklama yaptı.

Olumlu etki

Mogherini, anlaşmanın İran’la tüm konularda daha derin işbirliği ve diyaloğa imkan tanıdığını belirterek, anlaşmanın başarıyla devam ettirilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Mogherini, “İşleyen, dünyayı daha güvenli hale getiren ve bölgede potansiyel nükleer silahları önleyen bir anlaşmanın muhafaza edilmesi için uluslararası toplumun birlik içinde olması çok önemli. Tüm taraflardan bu anlaşmayı tam kapsamlı biçimde uygulamalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da, ABD dahil tüm tarafların nükleer anlaşmaya saygı göstermesi gerektiğini söyledi. İran’la anlaşmanın müzakerelerini yürüten ülkeler arasında ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya yer alıyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da, anlaşma için “dünya çapında desteğin” inşa edilmesi ve İran’a “bölgede iyi bir komşu olduğunu” gösterme şansı tanınmasının önemli olduğunu kaydetti.

Johnson, “Nükleer anlaşmayla bağlantılı olmadan, İran’ın Yemen’deki dehşet verici krize çözüm bulma, Suriye’de barış çabasına katkıda bulunma ve bölgedeki diğer sorunların çözümüne yardımcı olma konularında ne yapabileceğine odaklanmamız meşru ve doğru yol” dedi.

İngiliz bakan, İran nükleer anlaşmasına daha iyi bir alternatif getiren bir taraf olduğunu düşünmediğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yarın, Amerika’nın nükleer anlaşma öncesinde İran’a baskı unsuru olarak uyguladığı yaptırımların kaldırılması kararının devam edip etmeyeceğini açıklaması bekleniyor.

Trump, nükleer anlaşmayı, İran’ın bundan çok fazla fayda sağlarken karşılığında çok az şey verdiği gerekçesiyle sert sözlerle eleştiriyor.

———-

Avrupa’dan ABD’ye İran’la nükleer anlaşma uyarısı

ABD Başkanı Trump’ın İran’a yaptırım konusunda alacağı karar öncesi Avrupalı bakanlardan uyarı geldi. İran’a yönelik yaptırımlara geri dönülmesinin anlaşmayı tehlikeye atacağı belirtildi.

Avrupalı ülkelerden, İran’a yönelik yaptırımlar konusunda karar verme hazırlığında olan ABD Başkanı Donald Trump’a çağrı geldi.

Almanya, İngiltere ve Fransa, İran’ın nükleer silah geliştirmesine engel olmak üzere 2015 yılında varılan anlaşmaya sadık kalma çağrısı yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın yarın anlaşma kapsamında askıya alınan İran’a yönelik yaptırımlar konusunda bir karar vermesi bekleniyor. Trump’ın yaptırımları bir kez daha devreye koyması durumunda anlaşmanın geçerliliğini yitirmesinden endişe ediliyor.

Fransız ve İngiliz mevkidaşlarının yanısıra Avrupa Birliği’nin Dış Politika Şefi Federica Mogherini ve İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le Brüksel’deki görüşmesinin ardından açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel “Zarar verecek her türlü karara karşı anlaşmayı korumak istiyoruz” dedi.

‘İran’ın tavrı ABD’nin alacağı karara bağlı’

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Twitter’da paylaştığı mesajda Brüksel’deki kriz toplantısında büyük bir görüş birliği sağlandığını, Avrupalıların İran’ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini teyit ettiklerini vurguladı. Zarif önümüzdeki dönemde İran’ın nükleer anlaşma konusunda nasıl bir tavır alacağının ise ABD’nin Cuma günü vereceği karara bağlı olduğunu de belirtti.

Nükleer anlaşma Obama’nın en önemli siyasi miraslarından

Nükleer anlaşma İran ile ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesini ve bu ülkeye uygulanan yaptırımların azaltılmasını öngörüyor. Buna karşılık İran en az 10 yıl süreyle nükleer programını önemli ölçüde sınırlandırarak nükleer silah üretimine geçmemeyi taahhüt etmişti. Anlaşmayı denetleyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) İran’ın şimdiye kadar anlaşmaya uyduğunu belirtiyor.

Anlaşma BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve de AB arasında 2015 yılında ABD Başkanı Barack Obama döneminde imzalanmıştı. Donald Trump, başkanlık görevine seçilmesinin ardından İran ile varılan nükleer anlaşmayı “utanç verici” olarak nitelemişti.

Milliyet-Voa-Dpa-Dw

EU/E3 + Iran meeting – press statements

Press statements by – Federica MOGHERINI, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the EC – Jean-Yves LE DRIAN, French Minister for Foreign Affairs – Sigmar GABRIEL, German Minister for Foreign Affairs – Boris JOHNSON, UK Minister for Foreign Affairs

https://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?sitelang=en&ref=I149345

Scroll to top