femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AB Dış İlişkiler Konseyi (12 Mayıs) kararları:AB’nin Ortadoğu Barış Süreci endişesi.AB Nijerya’da kaçırılan kızlar serbest bırakılmalı(english) Reviewed by Momizat on . AB dışişleri bakanları toplantısının sonuç bildirisinde, barış süreci bağlamında yaşanan son gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi. Avrupa Birliği (AB) dışi AB dışişleri bakanları toplantısının sonuç bildirisinde, barış süreci bağlamında yaşanan son gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi. Avrupa Birliği (AB) dışi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB Dış İlişkiler Konseyi (12 Mayıs) kararları:AB’nin Ortadoğu Barış Süreci endişesi.AB Nijerya’da kaçırılan kızlar serbest bırakılmalı(english)

AB Dış İlişkiler Konseyi (12 Mayıs) kararları:AB’nin Ortadoğu Barış Süreci endişesi.AB Nijerya’da kaçırılan kızlar serbest bırakılmalı(english)

AB dışişleri bakanları toplantısının sonuç bildirisinde, barış süreci bağlamında yaşanan son gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısısonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından yürütülen barış çabalarına tam destek verildiği ve çabaların çöpe gitmemesi gerektiği belirtilerek, barış süreci bağlamında yaşanan son gelişmelerden son derece endişe duyulduğu bildirildi.

Sonuç bildirisinde, iki devletli çözümün sorunu çözme açısından en iyi yol olmayı sürdürdüğü belirtilerek, “AB, tüm tarafları, gelecek haftaları bu süreci sonuçlandırmak ve cesur kararlar almak için ortak bir zemin ve siyasi güç bulma konusunda kullanmaya ısrarla teşvik eder” denildi.

 

AB’nin, Özel Ayrıcalıklı Ortaklık önerisinin de geçerli olduğunun vurgulandığı kararda, taraflara yerleşim alanlarının genişletilmesi gibi barış çabalarının ve iki devletli çözümün yaşayabilirliğine daha da zarar verebilecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması çağrısı yapıldı.

 

Filistin’e AB desteğinin süreceğinin kaydedildiği bildiride, kurulacak yeni hükümetin şiddete başvurmama ilkesine bağlı kalması, iki devletli çözüm bulma ve İsrail’in meşru var olma hakkının da dahil olduğu, geçmişte sağlanan anlaşma ve yükümlülüklere bağlı kalması gerektiği belirtildi.

AB, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın barış süreci müzakerelerinde tam yetkili olmayı sürdürdüğünün ve tüm Filistinliler adına müzakere yetkisine sahip olduğunun altını çizdi.

————

AB, Nijerya’da kaçırılan kızların derhal bırakılmasını istedi

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ederken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Boko Haram’a yaptırım uygulama niyetini desteklediklerini belirtti.

AB dışişleri bakanları tarafından alınan kararda, Kuzey Nijerya’daki terörist saldırılardan derin endişe duyulduğu belirtilerek yüzlerce sivilin ayrım yapılmaksızın öldürülmesi ve 200’den fazla kız öğrencinin kaçırılması güçlü şekilde kınandı.

AB kararında, “Bu eylemler insan haklarına ve insan haysiyetine aykırı” ifadesi kullanıldı.

Belgede, AB’nin ve üye ülkelerinin, “bu aşağılık suçun” sona erdirilmesi ve terörizmin her türüyle mücadele çabalarında Nijerya’ya desteklerini sunduğu vurgulandı.

Ajanslar

ABHaber,AB Dış İlişkiler Konseyi kararlarını yayımlıyor:

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/foraff/142563.pdf

Scroll to top