NATO içindeki ‘Türkiye ikilemi’ nasıl çözülecek?

231

Türkiye’nin Akdeniz’deki son hamleleri ve terörle mücadele ile ilgili çağrıları, Londra’da yapılan NATO zirvesinin ana gündeminin önemli parçasını teşkil etmektedir. NATO içerisinde Türkiye ile ilgili bir ikilemin olduğu ortada.

Peki bu ikilem nasıl çözülecek? Londra görüşmeleri sonucunda Ankara’nın talepleri karşılanacak mı?

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan güvenlik uzmanı ve eski asker Abdullah Ağar, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Bu konuda çok önemli bir açmaz var. Bir tarafta Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı Batı endeksli tehditler. Diğer tarafta Batı için Türkiye’nin jeopolitik vazgeçilmezliği. Bununla ilgili geçmiş dönemlerde ortaya konulan etkiler sonuç üretmiş olsaydı, bu toplantı belki çok daha farklı bir toplantıya dönüşebilirdi. Ama Türkiye direndi ve direnmekle kalmayıp yeni gelişen ilişkiler çerçevesinde bazı önemli refleksler üretmeye başladı. Bu NATO’nun, “Daha önce bu tür krizlerle çok karşı karşıya kaldık” demesine rağmen, sürecin gelişmesiyle bambaşka bir fotoğraf ortaya koyuyor. Yani Türkiye, YPG-PKK meselesi, Doğu Akdeniz’de haklarını ihlal eden işbirlikleri ve partnerlerinin kirletilmesine yönelik eğilimlere rağmen pes etmedi. Türkiye buna direndi ve dedi ki, “Siz eğer gerçekten bir dost ve müttefikseniz ve YPG-PKK’yı kendi belgelerinizde terör örgütü demişseniz bunun gereğini yapmak zorundasınız”.

Bu NATO toplantısından bir sonuç çıkacak. Bu anlamda bu toplantı çok önemli. Bir güven ve samimiyet testi söz konusu. Bu güven ve samimiyet testi şu ana kadar Türkiye’yi çok zorlamadığı için bununla ilgili NATO’dan umduğu ve beklediği bir karşılık gelmedi. NATO ülkeleri ipe un serdiler, yani YPG-PKK’yı desteklemeye devam ettiler. Ama şimdi konu, NATO şemsiyesi altında konuşulmaya başlandı ve nereye gider? Burada NATO’nun stratejik aklı ne kadar etkili olacak? Bence mesele burada. Şu anda NATO ülkelerinde Türkiye’ye karşı bir ihtiras görüyorum. Ama NATO bu noktada diğer günlük politikalardan veya bireysel siyaset ve stratejilerden farklı bir kurum. Ve orada Batı dünyasının biriktirmiş olduğu bir akıl ve hafıza var. Ve o hafıza, meselelere stratejik ve jeoploitik gözüyle bakar. Şimdi bu, bu toplantıda kendisini gösterebilecek mi, gösteremeyecek mi? Bunu açıkçası ben de çok merak ediyorum ve toplantıyı takip ediyorum. Ama şu ana kadar NATO ülkeleri Türkiye’ye karşı çok sivri ve çok ihtiraslı davrandı.”

tr.sputniknews.com/columnists/201912031040749692-nato-icindeki-turkiye-ikilemi-nasil-cozulecek/