Juncker Politico’ya: Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusunda ‘Çözümün umudunu taşıyorum’ dedi

160

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, bir kez daha adanın yeniden birleştiğini görememesinden duyduğu şahsi üzüntüyü tekrarladı ancak ‘Çözümün umudunu taşıyorum’ dedi.

Politico – Brussels haber bültenine Kıbrıs sorunuyla ilgili görevinin son gününde bir yazı yazan Juncker, görev süresindeki başarılı çalışmalarını ayrıntılı biçimde anlattı; “Komisyon başkanı olarak bir AB ülkesine yaptığım ilk resmi ziyaret Kıbrısaydı. Orada bir ömür yetecek kadar halloumi/hellim tükettim. (Onlara söylemedim ama aslında bu lastik gibi yiyeceği pek beğenmedim). Hala adanın yeniden birleşmesini göremediğimizden dolayı kişisel olarak büyük üzüntü duyuyorum, ama hala olabileceğine umudum var” dedi ve şöyle devam etti:

“Avrupa’nın hayatımın en büyük sevgisi olduğu ve olacağı bir sır değil. Avrupa Komisyonu’nun beş yıl boyunca başkanlığını yapmak büyük bir onurdur.”

“Komisyon’un kuruluşundan bu yana 14 milyon istihdam yaratılmıştır. AB ve avro bölgesi 25 çeyrek yılda ekonomik büyüme yaşamıştır. 16 yeni ülkeyle ticari anlaşma yaparak 5 milyon fazladan işe destek verdik. Yaklaşık 172,000 genç Avrupalı, Avrupa Dayanışma Birliği’ne gönüllü oldu.”

“2015 yazındaki Yunan krizi için yedi ay harcadık, 16 avro grubu toplantısı ve dört avro zirvesi yaparak Yunanistan’ı avro bölgesinde tutma mücadelesi verdik. Bu hepimiz için yorucu bir dönemdi, Yunanistan’ın cesur insanları için daha da yorucu. Ve bunu Konsey’de ‘odadaki yetişkinlerden biri’ olarak 500’ü aşkın toplantı yaptıktan sonra söylüyorum. Sadece bu aylar kendi başına bile, hikayenin kahramanları olan Yunan halkıyla birlikte göze girmeyi hak ediyor.”

“Kasım 2015’te Birleşik Krallık birçoklarının elverişli adaylık düzenlemesi olarak düşündüğü bir talep sundu. 4 yıl sonra ben Birleşik Krallık’tan önce gidiyorum.  Bir anlamda bundan memnun değilim çünkü Birliğimizin bir üyesinin aramızdan gideceğini görmek kalbimi kırıyor.”

Juncker resmi olarak Brüksek Basını’na gün ortasında bir brifingle veda edecek. Pazartesinden itibaren yeni ekip görevi devralacak.