Erdoğan ve Çavuşoğlu’dan Macron’a NATO tepkisi

164

Erdoğan’dan Macron’a: ‘Önce Sen Kendi Beyin Ölümünü Kontrol Ettir’

NATO üyesi 29 ülkenin liderleri, Kuzey Atlantik İttifakı’nın 70’inci yıldönümünde 3-4 Aralık tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelecek. Ankara’nın ‘‘Gaziantep ya da İstanbul’da yapalım’’ çağrısına rağmen gerçekleştirilemeyen Suriye Zirvesi de İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye liderlerinin katılımıyla yine bu kentte yapılacak.Ancak zirveye bir hafta kala, Türkiye ile Fransa arasında gerilim iyice tırmandı.

———————

Çavuşoğlu: Macron terör örgütlerinin hamisi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, “Türkiye NATO’dan dayanışma beklemesin” ifadelerine, “Macron müttefiklerin yanında dursun” şeklinde cevap verdi.

Suriye’nin kuzeyinde bir “terör devleti” kurulmasının istendiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Türkiye ile ilgili sözlerinin bir karşılığı olmadığını savundu. Çavuşoğlu, “Biz burada terörle mücadele ediyoruz. O terör örgütünün hamisi zaten. Elysee’de sürekli ağırlıyor. ‘Benim müttefikim terör örgütü’ diyorsa ona da vereceğimiz cevap var. Macron unutmasın. Merkel’in de söylediği gibi, Türkiye bir NATO müttefikidir. (Macron) Müttefiklerin yanında dursun” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanının “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasına da tepki gösteren Çavuşoğlu, “Macron bu tür yalpalamalarla Avrupa’nın lideri olamaz. Şu anda Avrupa’da bir boşluk var. ‘Lideri ben olayım’ diye çabalıyor ama bu suni bir davranıştır. Liderlik, doğal hareketlerle ve politikalarla, liderlik vasfıyla olur. Böyle yapay ve boyunu aşan söylemlerle ya da eylemlerle olmaz” dedi.

Macron, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le Paris’te düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Türkiye, bir yandan Suriye taarruzunu oldubitti şeklinde başlatırken diğer yandan NATO’dan dayanışma bekleyemez” ifadelerini kullanmıştı.

Dw

www.amerikaninsesi.com/a/erdo%C4%9Fan-dan-macron-a-%C3%B6nce-sen-kendi-beyin-%C3%B6l%C3%BCm%C3%BCn%C3%BC-kontrol-ettir-/5186281.html

www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-50598466

www.amerikaninsesi.com/a/macron-stoltenberg-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fmesine-t%C3%BCrkiye-damga-vurdu/5184934.html