Viktor Nadein-Rayevskiy:‘Türkiye’nin AB’deki rakipleri, Volkswagen’in fabrika kurmasına engel oluyor’

170

Avrupalı parlamenterlerin Avrupa Komisyonu’na Volkswagen’in Türkiye’de fabrika kurma planlarına karşı çıkma çağrısında bulunmalarını değerlendiren Rus uzman Nadein-Rayevskiy, Türkiye’nin AB’deki rakiplerinin Volkswagen’e bu ülkede fabrika kurmasına engel olduklarını belirtti.

Avrupa Parlamentosu’nda bir grup milletvekili, Avrupa Komisyonu’na Volkswagen’in Türkiye’de fabrika kurma planlarına karşı çıkma çağrısında bulundu. Başvurularında Türkiye’nin fabrika inşaatını yılda 40 bin araç satış garantisi vererek ve 400 milyon euro devlet desteği sağlayarak teşvik ettiğini belirten parlamenterler, Alman otomotiv devini AB kurallarını ihlal ederek devlet desteğinden yararlanmak istemekle suçladı.
Karadeniz-Hazar Bölgesi Politik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü, Rusya Bilimler Akademisi Primakov Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Ulusal Araştırmalar Enstitüsü’nün kıdemli araştırma görevlisi Viktor Nadein-Rayevskiy, Sputnik’e demecinde Avrupalı milletvekillerinin bu girişimini yorumladı:

https://tr.sputniknews.com/columnists/201910011040300851-turkiyenin-abdeki-rakipleri-volkswagenin-fabrika-kurmasina-engel-oluyor/