Avrupa Birliği Macaristan’a karşı ‘tehdit aracı’ 7. maddeyi işletecek mi?

172

AB bakanları Macaristan’a uygulanabilecek yaptırımlar kapsamında 7. maddenin işletilmesi kararını ilk kez bugün görüşüyor. 7. maddenin uygulanması Macaristan’ın Avrupa Birliği Konseyi’nde oy hakkının askıya alınması anlamına geliyor. Macaristan hükümeti, medyayı susturmak ve sivil toplum kuruluşları ile yargıyı hedef almakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Macaristan ile ilgili yaptırım kapsamında 7. maddenin işletilmesi kararı alındı ancak izlenmesi gereken prosedür oldukça ağır.
7. maddenin işletilmesi için beş aşama
Macaristan ile ilgili 7. maddenin işletilmesi ve yaptırım uygulanması için 5 aşamadan geçilmesi gerekiyor. Beşinci aşamaya ulaşılması ise zor görünüyor. Temel hak ve hürriyetlere uymadığı gerekçesi ile Avrupa Komisyonu’ndan defalarca uyarı alan Polonya Macaristan’ı destekleyeceğini ifade etti. Avrupa Birliği Konseyi’nin 7. maddeyi işletmesi için oybirliği gerekiyor. 7. maddenin işletilmesi ve yaptırım uygulanması için izlenecek 5 aşama şöyle:

Avrupa Parlamentosu Macaristan ile ilgili 7. maddenin işletilmesi için yaptırım kararını onayladı. Böylece birinci aşama aşılmış oldu.
Üye devletlerin ulusal çıkarlarının temsil edildiği organ olan Avrupa Birliği Konseyi Macaristan’a önerilerde bulunacak.
Macaristan önerileri uygulamayı kabul etmezse, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu Macaristan’ı yeniden Avrupa Birliği Konseyi’ne yönlendirecek. Oyların üçte ikisi gerekecek.
Avrupa Birliği Konseyi’nin 7. maddeyi işletmesi için oy birliği gerekecek.
Macaristan’ın AB’deki oy hakkının askıya alınması kararı için çoğunluk gerekiyor.

https://tr.euronews.com/2019/09/16/avrupa-birligi-macaristana-karsi-tehdit-araci-7-maddeyi-isletecek-mi