Kıbrıs ve Yunanistan Genel İşler Konseyi’nden Türkiye’nin faaliyetlerini görüşme gündemine dâhil etmesini istedi

128

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Nicholas Emiliou,  Brüksel’de toplanan Genel İşler Konseyi’nden, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki  faaliyetleri, özellikle “mevcut dış politika sorunları” bağlamında Ekim 2019’daki AB Konseyi gündemine dâhil etmesini istedi.

Lefkoşa’nın talebi, Yunanistan Avrupa İşleri Bakan Vekili Miltiadis Varvitsiotis tarafından da desteklendi.

Emiliou, Genel İşler Konseyi’ne (durumun konu Konsey’de görüşüldüğü zaman) geçen hazirandan bu yana gelişme göstermediğini, Türkiye’nin bir dizi kışkırtıcı davranış ve üst düzey Türk yetkililerin açıklamalarıyla daha da kötüleştiğini belirtti.

Varvitsiotis, Genel İşler Konseyi’nden sonra yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ın talebini destekledik. Erdoğan’ın göç konusunu bir araca dönüştürme açıklamaları ve eğer tüm talepleri yerine gelmezse göç akışını artıracağı tehditleri de görüşülmelidir” dedi.

“Kıbrıs’ın egemenliğini hilal etme anlamındaki Türk kışkırtmalarını ve göçmen konusunda ülkemizin karşı karşıya olduğu tehditleri gündeme getirdik” diyen Varvitsiotis, AB Konseyi’nin konunun takipçisi olmaya devam edeceğini kaydettiğini söyledi.

Kha