Rum Sözcü: Kıbrıs sorunundaki durgunluk Türkiye’nin sorumluluğudur

175

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarete değinerek, Çavuşoğlu’nun açıklamaları ve eylemlerinin Kıbrıs sorunundaki yaşanan durgunluğun “hiç şüphesiz ” Türk tarafının sorumluluğu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sözcü, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın demeçleri hakkında yazılı açıklamada bulundu ve Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile ilgili açıklamalarını “saldırgan” olarak niteledi ve Türkiye’yi ifşa eden açıklamalar olduğunu söyledi. Sözcü, Ankara’nın bu tavrının belki de BN Genel Sekreteri’nin görüşmeleri başlatma çabalarını akamete uğratmaya yönelik olduğuna işaret etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı’nın çeşitli iddialarla Kıbrıs Rum tarafında iç cephede gerginlik yaratılması yönündeki çabalarına değinen Sözcü, söz konusu açıklamaları reddetti.

Sözcü devamla, Türk tarafının bir kez daha, Kıbrıs sorununu çözmek için gerekli olan müzakere sürecini Kıbrıs’ın doğal kaynakları konusundaki iddialarına ilişkin bir tartışmaya dönüştürme girişiminin son derece verimsiz olduğunu da belirtti.

Kha