Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD yetkilileri Waşington’da bir araya geldi

155

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD yetkilileri Perşembe günü Waşington’da bir araya gelerek ekonomi ile ilgili ortak ekonomik ve ulusal güvenlik sorunlarının ele alınması amacıyla eldeki ekonomik araçlar konusunu görüştüler.

Görüşmenin ardından yayımlanan ortak açıklamada, söz konusu 3+1 modelindeki toplantının ev sahipliğini ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve İş Dünyası`ndan Sorumlu Bakan Yardımcısı Manisha Singh’ın yaptığı; toplantıya Kıbrıslı Büyükelçisi Marios Lisiotis, Yunanistan Maslahatgüzarı Theodoros Bizakis ve İsrail’in ABD Diplomatik Misyonunun başkan yardımcısı Benjamin Krasna katıldı.

Açıklamada, “ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan Cumhuriyeti ve İsrail Devleti’nin hükümetleri 25 Temmuz tarihinde Waşington’da bir araya geldik. Görüşme sırasında, Doğu Akdeniz`de barışı, istikrarı ve refahı destekleme konusundaki ortak taahhüdümüzün bir parçası olarak ekonomik ilişkilerin önemini ele aldık” diye belirtildi.

ABD, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Dışişleri Bakanları 20 Mart 2019 tarihinde İsrail’de bir araya geldiler ve Zirve sırasında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pombeo ülkesinin üçlü işbirliğine desteğini teyit etti.

Kha