Türk Tarafı Kıbrıs’taki Süreci Hangi Yöne Götürüyor? (görüntülü haber)

139

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar tartışması çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kurulması kararı alması ve Türk tarafınca Rumlara ortak komite kurulması önerisi adada iki devletli çözüme doğru yeni adım olarak değerlendirildi.

İlk önce geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü oluşturulmasına yönündeki genelge Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Genelgeye göre, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilişkilerinin tüm yönleriyle uyumlu şekilde yürütülmesi için artık Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da bakan koordinasyondan sorumlu olacak. KKTC’nin kalkınması için girişilecek çabalara katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’den KKTC’ye yapılacak ekonomik, mali ve teknik yardımlar Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü’nde planlanacak.

Bugün de KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla Rum Lider Nikos Anastasiadis’a hidrokarbon kaynaklar konusunda ortak bir komite kurulması yönünde yeni bir öneri sundu. Akıncı’nın önerisine göre; BM gözetiminde ve Avrupa Birliği’nin (AB) gözetimci olarak yer alacağı Komite’de iki toplum eşit sayıda üyeyle temsil edilecek. Komite, hidrokarbon kaynaklar konusunda belirli bir fon yönetimini de içerecek. Akıncı, öneriyi, bilgi edinilmesi için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye de gönderdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamayla da Akıncı’nın önerisine tam destek verildiği bildirildi. Açıklamada, “Kabulü halinde bu öneri, iki taraf arasında yeni bir işbirliği dönemi başlatacak, bölgesel barış, istikrar ve iş birliğinin gelişimine katkıda bulunacak ve Kıbrıs meselenin çözümü için de uygun bir zemin yaratacaktır. Bu nedenle BM ve Avrupa Birliği (AB) dahil ilgili tüm taraflara ve özellikle garantör ülkelere, bu önemli fırsatı değerlendirmeleri, söz konusu iş birliği önerisine destek vermeleri ve Ada’daki iki tarafı hidrokarbon kaynakları konusunda iş birliğine teşvik etmeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/turk-tarafi-kibris-taki-sureci-hangi-yone-goturuyor/4999129.html