Rum Hükümet kaynağı: Türkiye’ye karşı önerilen AB önlemleri beklentilerimiz dahilindedir

124

Bir Rum Hükümet Kaynağı, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış Faaliyet Dairesi tarafından Ankara’nın münhasır ekonomik bölgesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karasularındaki sondaj planları Avrupa Konseyi’ne sunulması beklenen Türkiye’ye yönelik AB önlemlerinin hükümetin beklentilerine uygun olduğunu bildirdi.

Dışişleri Konseyi ve Genel İşler Konseyi’nin 15 ve 18 Temmuz’daki toplantıları öncesinde AB düzeyinde önerilen önlemlerle ilgili haberleri yorumlaması istenen kaynak, “Düzenli hareket ediyoruz ve amacımız önlemleri en kısa zamanda belirlemek ve duyurmaktır” dedi ancak bunun için bir süre olmadığını belirtti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye uygulaması beklenen fon kesintileri ile ilgili bir başka soruyu yanıtlayan söz konusu kaynak, Türkiye’ye üyelik öncesi fonlardan fazla bir şey de kalmadığını kaydetti; kesintilerin bu fonları etkileyeceğini Ankara’ya mesaj olarak gönderdi.

Aynı kaynak, önlemlerin, Türkiye’nin mültecilere AB olanaklarından fon almasını sağlanan AB-Türkiye 2016 göç anlaşmasını tehlikeye atmasının beklenmediğini de ifade etti.