AB Genel İşler Konseyi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tam desteğini ifade etti

155

Avrupa Birliği Genel İşler Konsey, AB Dış Eylem Servisi (EEAS) ve Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde  eylemler konusunda “daha fazla gecikme olmadan gerekli önlemleri alması” çağrısında bulundu ve “Kıbrıs’a yönelik tam dayanışmasını ifade etmesi gerekir” dedi.

Lüksemburg’da yapılan AB Genel İşler Konseyi’nin ardından yayımlanan Sonuç bildirgesinde , “Türkiye devam eden eylemleriyle Avrupa Birliği’nden uzaklaşmaya devam ediyor” ifadesine yer verildi.

26 Haziran 2018 tarihindeki Konsey kararlarına atıfta bulunan bildirgede, Türkiye’nin katılım müzakerelerinin durduğunu, başka fasılaların görüşülmediğini ve AB- Türkiye gümrük birliğinin yenilenmesi ile ilgili çalışmalarına devam edilemeyeceği dile getirildi.

Ayrıca, Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası anlaşmalar ve farklılıkların barışçıl bir şekilde çözümlenmesine saygı duymasını taahhüt etmesinin beklendiği belirtilen, Sonuç bildirgesinde, 22 Mart 2018 tarihindeki sonuçlar dâhil AB Konseyi ile Avrupa Zirvesi’nin sonuçları hatırlatılarak, sonuçlarda Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi ile Ege Denizi’nde devam eden eylemlerinin kınandığı vurgulandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki  sondaj çalışmalarıyla ilgili yaratılan durum üzerinde Konsey’in endişeleri ifade edilen Sonuç bildirgesinde aynı zamanda, Ankara’nın Avrupa Birliği’nin taleplerini olumlu karşılamaması üzüntü verici bir olay olarak nitelendi.

Sonuç bildirgesinde Türkiye’nin devam ettiği  eylemlerinden, AB- Türkiye ilişkilerinin olumsuz bir şekilde etkilendiği; Türkiye’nin itidalli davranması, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı göstermesi ve  eylemlerden kaçınması için çağrı yapıldı.