Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grubu Türkiye’ye yönelik yaptırımları uygulama çağrısında bulundu

162

Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grubu (EPP), Avrupalı kurumları ile AB üyesi ülkelerin Türkiye’ye yönelik “yasal, politik, ekonomik ve diplomatik yaptırımlar uygulama” konusunu olumlu karşılamaları çağrısında bulundu. EPP grubu, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki  faaliyetleri konusunun tartışılmasının ardından yukarıdaki açıklamayı yaptı.

Açıklamada, Türkiye’nin faaliyetlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası ve AB hukukundan kaynaklanan egemenlik haklarının ciddi ihlali olduğu belirtildi.

EPP Grubu, Türkiye’nin  faaliyetlerinin Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği sağlanması hedefini olumsuz etkilediğini ve Ankara’nın uluslararası topluluğun Doğu Akdeniz bölgesinde barışı ve güvenliği tehlikeye koyan eylemlerden kaçınması ile ilgili tekrarlanan uyarılarını göz ardı ettiğini vurguladı.

Açıklamada, “Bu çerçevede ve salı günü yapılan AB Genel İşler Konseyi kararı çerçevesinde, EPP Grubu Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde yasadışı sondaj çalışmalarında bulunması konusunda ciddi endişelerini ifade ediyor ve aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin AB`nin tekrarlanan çağrılarına ve tavsiyelerine cevap vermemesinden üzüntüsünü ifade ediyor” denildi.