Rum Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin Doğu Akdeniz’i kontrol etme stratejisi bölge barış ve güvenliğini riske sokuyor

162

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides Türkiye’nin son zamanlarda Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde  faaliyetleri artırmasının uluslararası hukuku ve Kıbrıs’ın egemenlik haklarını çiğnediğini söyledi.

Bakan bölgedeki gelişmeleri Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Seyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile görüştü. BAE Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ı ziyaret ediyor. BAE Dışişleri Bakanı Umman Denizi’nde yapılan son saldırılar konusunda ülkesine verilen destek için teşekkürlerini ifade etti.

Christodoulides konuk bakanı Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler hakkında bilgilendirdi. BAE’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarına verdiği destek için teşekkürlerini ifade etti. Christodoulides, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’nde  faaliyetlerini durdurması gerektiğini vurguladı.

BAE Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ı dost bir ülke olarak niteledi. İki bakan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması ve Ortak İşbirliği Komitesi oluşturma memorandumu imzaladılar.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Körfez bölgesinde gerçekleştirilen son saldırılara değinerek Kıbrıs’ın BAE ile dayanışmasını dile getirdi. İki Bakan Suriye ve Yemen’deki gelişmeleri de ele aldılar.