ABD Kıbrıs Büyükelçisi: Washington Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetleri konusunda endişeli

144

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Judith Gail Garber, ülkesinin Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarında bulunması niyeti üzerine derin endişelerini ifade ederek ABD hükümetinin söz konusu eylemlerden kaçınması amacıyla Ankara’ya çağrıda bulunacağını belirtti.

Kıbrıs’ta temaslarda bulunmakta olan ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’in katılımıyla ABD’nin 243. Bağımsızlık Günü vesilesiyle ABD’nin Kıbrıs Büyükelçiliğinde düzenlenen özel bir resepsiyonda konuşan Büyükelçi, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal kaynakları keşfetme hakkını tanıdığını ifade ederek Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması çerçevesinde doğal kaynaklarının adil bir şekilde adadaki toplumlar arasında paylaşılması görüşünü ifade etti.

Bayan Garber, devamla, Kıbrıs’ta hidrokarbonlar keşfedilmesinin büyük umut yaratan bir gelişme olduğunu ve doğal kaynakların bulunmasının tüm Doğu Akdeniz bölgesinde refahı teşvik edecek bir durum olmasını diledi.

Resepsiyona katılan Nikos Anastasiades, ABD hükümetinin Kıbrıs sorununda istikrarlı bir politika izlediğini söyledi ve bundan dolayı teşekkürlerini ifade ederek ABD hükümetinin Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerini kınadığını ve aynı zamanda Kıbrıs’ın egemenlik haklarına desteğini teyit ettiğini belirtti.

Kıbrıs- ABD işbirliğinin Kıbrıs Cumhuriyeti için büyük önem taşıyan bir işbirliği olduğuna işaret eden Anastasiades, “amacımız söz konusu işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesidir” dedi.

Anastasiades, 1984 yılının çifte vergilendirme anlaşmasının yenilenmesi, Kıbrıs’ın Visa Waiver programına katılması ve ABD’nın Kıbrıs’a yönelik uygulandığı silah ambargosunun kaldırılması amacıyla yapılan çalışmalara değindi..

Kıbrıs sorunu hakkında Bayan Judith Gail Garber, ülkesinin Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk liderlerinin BM’nin desteğiyle Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla yaptıkları çalışmaları desteklediğini söyledi.

Büyükelçi, Kıbrıs müzakerelerinin yakın zamanda yeniden başlamasını diledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pombeo’nun İsrail’de yapılan Kıbrıs-Yunanistan- İsrail üçlü zirvesine katıldığını anımsatan yetkili, ABD’nin Kıbrıs’ı güvenlik ve refahın teşvik edilmesi konusunda önemli bir ortak olarak gördüğünü söyledi.

Anastasiades, Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki  faaliyetlerine değinerek Ankara’nın eylemlerinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin yeniden başlaması için yapılan çalışmaları olumsuz bir şekilde etkilediğini vurguladı.