Trump’tan İngiltere’ye Ticaret Anlaşması Sözü

143

Başkan Donald Trump’ın Londra seyahatinin ikinci gününde. Trump ve May İngiltere Başbakanlık konutunda yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump, ABD’nin AB’den ayrılmaya hazırlanan İngiltere’yle ‘olağanüstü bir ticaret anlaşması’ yapmaya hazır olduğunu ve bunun çok büyük potansiyeli olan bir anlaşma olabileceğini söyledi. Trump, ‘‘Şu an yaptığımız ticaretin iki ya da üç katına çıkabiliriz’’ diye konuştu.

Başbakan Theresa May, İngiltere parlamentosunun kabul edeceği bir Brexit anlaşması yapamadığı için eleştirilere hedef olmuş ve istifasını açıklamıştı. Muhafazakar Parti yeni Başbakan’ı seçinceye kadar May görevinin başında kalacak. Brexit anlaşmasını ve ABD’yle ikili ticaret anlaşmasını yapmaksa yeni başbakanın görevi olacak.

Brexit konusuna da değinen Trump, ‘‘Burası harika bir ülke ve kendi kimliğini, sınırlarını ve kendi işini kendi yürütmeyi istiyor. Bence bu olacak ve Başbakan (May) bunu çok iyi bir noktaya getirdi. Ben bunun ülke için iyi olacağına inanıyorum’’ dedi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/trumptan-ingiltereye-ticaret-mesaj%C4%B1/4944840.html