Avrupa Parlamentosu seçimi: İngiltere’de Brexit partisi zafer kazandı, iktidardaki Muhafazakar Parti yüzde 9’a geriledi

148

Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecini (Brexit) tamamlayamadığı için Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılmak zorunda kalan İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi büyük kayıp yaşadı.

Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre seçimin galibi, yalnızca birkaç ay önce kurulan ve yüzde 31 oy alan Brexit Partisi oldu. Parti, Brexit referandumu sürecinde ayrılık için kampanya yapan fakat sonra çeşitli bölünmeler yaşayarak oy kaybeden Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nden (UKIP) ayrılanlar tarafından kurulmuştu. Partiye, bir dönem UKIP’i de yöneten Nigel Farage liderlik ediyor.

Farage, ülkesinin 31 Ekim’de AB’den ayrılması gerektiğini, bunun gerçekleşmemesi durumunda bu seçimde kendilerine oy veren seçmenlerin genel seçimde de oy vereceğini ve buna hazırlık yaptıklarını söyledi ve Brexit müzakerelerinde kendi partilerinin de yer alması gerektiğini söyledi.

İkinci sırayı yüzde 20 oyla, AB yanlısı Liberal Demokratlar aldı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin oyu ise yüzde 9,1’e geriledi ve beşinci sırada yer aldı. BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, bunun 1832’den beri en düşük oran olduğunu aktarıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48417901