Emre Alkin:”Türkiye, yeni savunma doktrinini şeffaflıkla anlatmalı”

141

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Ankara’nın aslında hem Rusya hem NATO unsurlarına yönelik tehdit algısına sahip olduğunu, S-400’leri birine, F-35’leri diğerine karşı satın almak istediğini belirtti. Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’nin savunma harcamalarının da sanılanın aksine pek çok ülkenin çok altında olduğunu vurguladı.
Altınbaş Üniversitesi’nce düzenlenen “Çarşamba Buluşmaları – Uluslararası Siyaset Söyleşileri”nde, S-400 füzeleri bağlamında Türkiye – ABD ilişkileri masaya yatırıldı. TV 100 kanalından Ahu Özyurt’un moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve danışmanlık şirketi AlbrightStonebridgeGroup’tan Hakan Akbaş katıldılar.
Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’nin hava savunma sisteminin bulunmadığını belirterek, S-400 füzelerinin bir mecburiyetin sonucu alındığını söyledi. Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin hava savunma sistemini kurmakta geç kaldığını vurguladı. Amerika’da devletin çeşitli taraflarının Türkiye’ye yaptırımlar uygulanması konusunda kararlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Alkin, buna sadece Başkan Trump’ın direndiğini belirterek S-400 füzelerinin NATO bilgilerini çalacağı yönündeki iddianın doğru olmadığını söyledi.
Türkiye’nin dış politikada şeffaf davranmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Emre Alkin, Ankara’nın aslında hem Rusya hem NATO unsurlarına yönelik tehdit algısına sahip olduğunu, S-400’leri birine, F-35’leri diğerine karşı satın almak istediğini belirtti. Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin şeffaf davranıp bunu açıkça söylemesinin olumlu sonuç vereceğini kaydetti.
Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’nin savunma harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranının sanılanın aksine düşük olduğunu belirterek, bu oranın uzun zamandır yüzde 2.5 seviyesinde seyrettiğini, İsrail’de yüzde 7 civarında olduğunu, Suudi Arabistan’da ise yüzde 14’e çıktığını anlattı.
Toplantının moderatörlüğünü yapan Gazeteci Ahu Özyurt da, sessiz diplomasi ile Suriye’de ABD ile ilişkilerde ilerleme sağlandığını ve Türkiye’nin taleplerine anlayış gösterildiğini belirtti.
“Finansal işlem tespit edilirse yaptırımlar başlar”
Toplantıda konuşan Albright Stonebridge Group’tan Hakan Akbaş, Amerika’nın Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili herhangi bir finansal işlemi saptaması durumunda yaptırımların uygulamaya gireceği uyarısı yaptı. Trump’ın Türkiye’ye karşı uygulanacak yaptırımları veto edeceği beklentisinin de gerçeği yansıtmadığını ifade eden Akbaş, ABD’de başkanlık seçimi yaklaşırken Trump’ın veto kartını kullanamayacağını anlattı.
Hakan Akbaş, S-400’ler konusunda taraflar arasında süren görüşmelerde farklı konuların da gündeme geldiğini belirtti. Türkiye ile ABD arasında S-400’ler’in yanı sıra Suriye’de YPG’nin silahlandırılması, FETÖ liderinin iadesi, Halkbank soruşturması, Venezüella ile ilişkiler gibi konularda da çözümsüzlüğün sürdüğünü hatırlatan Hakan Akbaş, Türkiye’nin Suriye’de istediklerinin kabul edileceği bir anlaşmanın yakında gündeme gelebileceği belirtti. Hakan Akbaş, Amerika’nın da buna karşılık İsrail ve Suudi Arabistan’la ilişkilerde Türkiye’den nötr davranmasını istemiş olabileceğini söyledi.
Hakan Akbaş, Türkiye’nin kendisini dünyanın merkezinde gördüğünü ve ABD’nin kendi gündemi olduğu gerçeğini göz ardı ettiğini vurguladı. NATO’nun işleyişinde ciddi sorunlar bulunduğunu da belirten Hakan Akbaş, bu kurumun gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini ifade etti.