İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella:Türkiye’nin MEB’deki eylemleri AB’de topluca ele alınmalı

136

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) faaliyetlerinin Avrupa Birliği tarafından toplu bir şekilde ele alınması gerektiğini “çünkü bu, gerçekten AB’nin sorunudur” dedi.

Kıbrıs’ın İtalya yeni Büyükelçisi Minas Hadjimichael, 9 Mayıs tarihinde Roma’da düzenlenen özel bir tören sırasında Matarella’ya güven mektubunu sundu.

Büyükelçi, tören sırasında İtalya Cumhurbaşkanı’nı Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin yeniden başlaması için yapılan çalışmalar, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve KKTC’deki demografik yapının değiştirilmesi yönündeki Türkiye tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Minas Hadjimichael, ayrıca, Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki  faaliyetleri hakkında da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’yı bilgilendirdi ve İtalya’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına destek vermesinin önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Mattarella ise, Türkiye’nin faaliyetlerinin Avrupa Birliği tarafından toplu bir şekilde ele alınması gerektiğini belirterek “söz konusu sorun, gerçekten AB’nin sorunudur” dedi.

Büyükelçi, hem AB içerisinde hem de İtalya’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlarına katılması konusundaki rolü ve iki ülkenin Doğu Akdeniz bölgesindeki ortak çıkarlarını dikkate alarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin İtalya ile ilişkilerinin geliştirilmesine önem verdiğini söyledi.

Büyükelçi Hadjimichael, Kıbrıs ve İtalya arasında kurulan dostluk ve işbirliği ilişkilerine de değindi ve İtalya Cumhurbaşkanı’na, Kıbrıs’ı ziyaret etmesi için Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in daveti iletti.

Mattarella, davetini kabul ederek Cumhurbaşkanı Anastasiades’i resmi bir ziyareti için İtalya’ya davet etti.