Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: “Adada Kıbrıs Rum kesiminin bütün yer altı zenginliğinin kendi ekonomisine kazandırması doğru değil”

159

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs Rum kesimi ve komşu ülkelerin hidrokarbon aramaları olduğunu belirterek, İsrail’le Mısır’da keşifler yapıldığını ve Exxon Mobil’in de bölgede bir keşif yaptığını anımsattı.
Dönmez, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bölgede potansiyel olduğunu ve Türkiye’nin de ilk denemelerde bu potansiyeli yakalamasını hedeflediklerini dile getiren Dönmez, “Öteden beri savunduğumuz adada Kıbrıs Rum kesiminin bütün yer altı zenginliğinin kendi ekonomisine kazandırmasının doğru olmadığını ifade ettik. Orada bir Türk toplumu var, onların hak ve menfaatlerinin de doğru bir şekilde korunması gerektiğini ifade ettik. Burada masaya oturulursa, Kıbrıs’taki her iki toplum lideri bir çözüm üretebilirse biz bundan memnun oluruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de ruhsat alanları tayin etti, o yüzden biz de orada arayacağız diyoruz. İnşallah bu gerçeği görür karşı taraf ve ortak her iki tarafın da kazanacağı bir model üzerinde anlaşma olur.” diye konuştu.

KKTC Enformasyon Dairesi