Doğu Akdeniz’de doğal gaz gerilimi

165

Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arayışları, Türkiye ile Yunanistan’ı kıta sahanlığı eksenli bir ihtilafa sürükleyebilir. Bölgedeki çekişmenin siyasi ve hukuki ayağını Atina’dan Stelyo Berberakis mercek altına aldı.

Doğu Akdeniz bölgesinde süregelen sondaj çalışmaları, Türkiye ile Yunanistan’ı yeniden karşı karşıya getiriyor. Ege Denizi’ndeki görüş ayrılıklarına ek olarak Doğu Akdeniz’de kaydedilen son gelişmeler yalnız Türk-Yunan ilişkilerini değil, Kıbrıs sorununu doğrudan ilgilendirdiği gibi bu tabloya şimdi ABD, İsrail ve Mısır da katılıyor.

Yunanistan’ın bir yandan Kıbrıs Adası ile arasındaki deniz bölgesinde kendi Münhasır Ekonomik Bölge’lerini (MEB) ilan etmesi; diğer yandan Kıbrıs Cumhuriyeti, İsrail ve Mısır ile işbirliği yaparak ilan ettikleri MEB’lerini birleştirmesi, Akdeniz havzasında keza büyük bir paya sahip olan Türkiye’nin bu bölgede adeta yalnızlığa itildiği izlenimini yaratıyor.

Kıbrıs Adası’nın güneybatısındaki 12 numaralı parselde sondaj çalışmaları yapan ABD’li petrol şirketi ExxonMobil, ortaya çıkan ilk sonuçların “cesaret verici” ve bu yataklardaki doğal gazın “ticari değeri” olduğu kanısına vardı.

Nihai sonuçların önümüzdeki haftalarda resmen açıklanması beklenirken, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun tahminlerine göre Akdeniz havzasının diplerinde yaklaşık 10 trilyon metreküp doğal gaz yatıyor.

Türkiye: “Bu oyunda ben de varım”

Kendisinin “oyun dışında” bırakıldığına inanan Türkiye ise, “Fatih” ve “Barbaros” adlı iki araştırma gemisi ile Doğu Akdeniz’de kendi hidrokarbon araştırmalarını başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon “avından” Türkiye’nin mahrum edilemeyeceği yolundaki açıklamalarını sık sık dile getiriyorlar.

“Türkiye’nin gerek Ege’de gerekse Doğu Akdeniz bölgesinde egemenlik hakları var. Türkiye bu bölgelerde oldu bittilere izin veremez. Türkiye’ye sorulmadan hiç kimse hiç birşey yapamaz” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin “aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin de aynı bölgedeki haklarını korumakla mükellef” olduğunu vurguluyor.

https://www.dw.com/tr/do%C4%9Fu-akdenizde-do%C4%9Fal-gaz-gerilimi/a-47718844