femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Anastasiades: Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Türkiye yoksa iyi bir hazırlık yapamayız.Rum Sözcü: Anastasiades müzakereler için hazırdır Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılacak müzakerelerin başlama hazırlıklarında Türkiye yoksa iyi bir ha Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılacak müzakerelerin başlama hazırlıklarında Türkiye yoksa iyi bir ha Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades: Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Türkiye yoksa iyi bir hazırlık yapamayız.Rum Sözcü: Anastasiades müzakereler için hazırdır

Anastasiades: Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Türkiye yoksa iyi bir hazırlık yapamayız.Rum Sözcü: Anastasiades müzakereler için hazırdır

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılacak müzakerelerin başlama hazırlıklarında Türkiye yoksa iyi bir hazırlık yapamayacaklarına dikkat çekti.

Pazar günü eski Cumhurbaşkanı Tassos Papadopoulos için düzenlenen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiades, kendi kendilerine sormaları gereken sorulardan birinin, ‘Türkiye’nin katılımı olmadan, Kıbrıs sorununun çözümüne götürecek müzakerelere iyi bir hazırlık yapılması nasıl mümkün olabilir. Türkiye’nin siyasi iradesi, eğer varsa, Kıbrıs sorununun çözümüne götürecek’ olduğunu belirtti.

Anma töreninden sonra kendisine BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin temaslarıyla ilgili olarak yöneltilen bir soruyu yanıtlayan Nicos Anastasiades, sorulması gereken sorunun, Türkiye olmadan çözüme götürecek müzakerelerin başlama hazırlıklarının nasıl yapılabileceği olduğunu söyledi.

Anastasiades, eski Cumhurbaşkanı Papadopoulos’u anma törenine katıldığını, Papadopoulos’la Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili farklı düşünce tarzları olduğunu ancak ikisinin de, barışçıl, yaşayabilir ve uygulanabilir bir çözüm bulma ortak hedefleri bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, bunu başaramamanın nedenlerinin girişim veya çaba olmamasından değil, Türkiye’nin uzlaşmazlığından kaynaklandığına işaret etti.

Nicos Anastasiades, geçmiş tüm cumhurbaşkanlarına ve çabalarına tamamen saygı duyulduğunu, barış içinde yaşanabilecek, refah içinde bir gelecek sağlayacak bir çözüme götürecek mücadelede birlikte olmaları ve sorumluluklarını yansıtmaları gerektiğini kaydetti.

——-

Rum Sözcü: Anastasiades müzakereler için hazırdır

Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin 15-16 Aralık tarihlerinde Kıbrıs’ta temaslarda bulunması ışığında müzakereler için hazır olduğunu söyledi.

Sözcü, “Bayan Lute’nin 15-16 Aralık tarihlerinde adaya geleceğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı Anastasiades müzakere için hazırdır” dedi.

Bayan Lute’nin adaya gelmesini beklediğini ifade eden sözcü, “çünkü müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla görev tanımının belirlenmesini ve konu üzerinde bir anlaşma sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Bayan Lute’nin yapacağı son temas turu olup olmadığıyla ilgili bir soruya sözcü, “umarız görev tanımı belirlenecek ve bundan dolayı son temas turu olacaktır” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasına dönmek istediğini ifade eden sözcü, ancak Kıbrıs için yapılan iki konferans ve BM Genel Sekreteri’nin niyetlerine rağmen Türkiye’nin tavrının başarısızlığa yol açtığını söyledi.

Kha

Scroll to top