Üçlü: Hedef 2018’de, EastMed konusunda devletlerarası bir anlaşma imzalanması Reviewed by Momizat on . Rum lider Nikos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu salı günü yaptıkları açıklamalarda "hedeflerinin 2018 Rum lider Nikos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu salı günü yaptıkları açıklamalarda "hedeflerinin 2018 Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Üçlü: Hedef 2018’de, EastMed konusunda devletlerarası bir anlaşma imzalanması

Üçlü: Hedef 2018’de, EastMed konusunda devletlerarası bir anlaşma imzalanması

Rum lider Nikos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu salı günü yaptıkları açıklamalarda “hedeflerinin 2018 içinde EastMed doğal gaz hattı konusunda sınır ötesi bir anlaşma imzalanması yönünde kararlılıkla çalışmaya olan bağlıklarını” tekrarladılar.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen “İnsanlar Arasında Köprüler İnşa ederek” adlı Üçlü Zirve Toplantısı sonrası, üç lider toplantıda Kıbrıs konusunu, İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecini ve Suriye’deki durumu da ele aldıklarını açıkladılar.
Anastasiades, “kurduğumuz mekanizma, sıcak bölgede her gün barış, istikrar ve güvenlik için ortak vizyonumuzu projelere dönüştürüyor” dedi ve üçlü çerçevenin artık uluslararası alanda da tanındığını söyledi.
Anastasiades üç ülkenin, sağlam demokratik ilke ve değerler üzerine kurulmuş güvenilir bir işbirliği çerçevesi oluşturmayı başardıklarına dikkat çekerek, “bunun sadece hükümetlerimiz değil halkalarımız arasında iletişim köprüleri kurulmasına katkıda bulunduğunu” belirtti.

İmzalanan anlaşmalara da değinen Anastasiades  şimdiki Zirvede, iletişim, yenilikçi, sağlık, enerji, işletmeler, araştırma, teknoloji, çevre koruması, dijital diplomasi, savunma ve terörle mücadele gibi alanlarda, yeni ortak proje ve çalışmaların gerçekleştirilmesi konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Enerji alanıyla ilgili olarak, Anastasiades, ‘EastMed’ hattının üç ülke arasında temel işbirliği öğesini oluşturduğunu ve bu konuda 2018 yılında bir anlaşma imzalanmasına bağlı kaldıklarını belirtti.

EuroAsiaInterconnector olarak bilinen İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan arasında deniz altı elektrik bağlantısı konusuna da değinen Anastasiades , bunun ilerletilmesine olan bağlılıklarını teyit ettiklerini açıkladı ve üç ülkenin ‘EurasiaInterconnector’ olarak bilinen fiber optik uygulaması kapsamında bağlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Anastasiades  ayrıca Tsipras ve Netanyahu’yu Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ve müzakerelerin yeniden başlanması beklentileri konusunda da bilgilendirdi.

Anastasiades “Haziran 2017’de Crans Montana’da yarım kalan müzakerelerin yeniden başlaması için Kıbrıs Rum tarafının her an hazır olduğunu”, ortak hedefin Genel Sekreterin de belirttiği gibi, Kıbrıs’ın normal bir devlet olarak gelişmesi olduğunu, gerçekten bağımsız ve egemen bir devlet, üçüncü ülkelerden bağımsız, yabancı garantörlerin ve askerin olmayacağı bir devlet olması olduğunu vurguladı.

Anastasiades devamla “Diyaloğun üretici ve verimli olması için Türkiye’nin eylemlerden ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını çiğnemekten vazgeçmesi gerekir” dedi.

Aynı zamanda, çözüm konusunda istikrarlı pozisyon ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türk eylemlerine karşı gösterdikleri dayanışmadan dolayı iki başbakana teşekkürlerini iletti.

Orta Doğu ile ilgili olarak, İsrail Devletini tanıyacak ve güvenliğini güvence altına alacak ama aynı zamanda Filistin Devletinin oluşturulmasını öngörecek adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin yeniden başlaması gerektiğini vurguladı.

Benjamin Netanyahu kendi açıklamalarında, üç ülkenin inşa ettiği “büyük bir ittifaktan” söz ederek başarılabilecek şeylerde sınır olmadığını vurguladı ve “bu görüşmeleri sadece üretici değil aynı zamanda gelecek için çok cesaret verici olarak görüyorum” dedi.

“Bundan birkaç yıl öncesine bakacak olursak ülkelerimiz arasında bu kadar sıcak ve samimi ilişkiler olmadığını görürüz. Birbirimizden çok uzak ve kısıtlıydık”.

İsrail Başbakanı sözlerine devamla “Doğu Akdeniz’de üç demokratik ülkeyiz, ortak çıkarlara ve değerlere sahibiz. Toplumun nasıl örgütlenmesi, özgürlüklerin desteklenmesi, çoğulculuğun korunması konusunda aynı vizyona sahibiz. En iyisini yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

İsrail Başbakanı yangınların söndürülmesi ve sağlık alanlarındaki işbirliklerine de değinerek “üç ülkenin demokrasisinin iyiliği için büyük bir ittifak inşa etiklerini” kaydetti.

EastMed hattı ile ilgili olarak “bunun çok ciddi bir çaba olduğunu” sadece üç ülke için değil, İtalya ve enerji kaynaklarını değiştirmeyi arzulayan Avrupa için de önemli olduğuna vurgu yaptı ve İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs’ı bağlayacak olan EuroAsia Interconnector elektrik bağlantısına da atıfta bulundu.

Turizmle ilgili olarak Netanyahu yaklaşık 250 bin İsraillinin Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini ve bu sayının sürekli büyüdüğünü söyledi.

İsrail Başbakanı son olarak önümüzdeki Üçlü Zirve Toplantısının İsrail’in Beersheba kentinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras “üç ülke arasındaki stratejik işbirliği artık hayata geçiyor” diyerek üç ülkenin işbirliğinin derinleştirilmesi ve Güneydoğu Akdeniz enerji kaynaklarının Avrupa’ya nakli için güvenli bir yol bulunması gerekliliği konusunda ortak anlayışa sahip olduklarının altını çizdi.

EastMed’in Lefkoşa görüşmesinde gündemdeki başlıca konu olduğunu belirten Tsipras, ayrıca üç ülkeyi bağlaması beklenen elektrik hattı EuroAsia Interconnector konusunun da ele alındığını duyurdu.

EastMed’in “sadece bir enerji projesi olmadığını, önemli bir jeopolitik öneme sahip bir proje olduğunu vurgulayan Tsipras, 2018 yılı içinde bir anlaşma imzalanması konusunda anlaşmaya varmış olmalarının bugünkü görüşmenin ne denli üretici olduğunu teyit ettiğini vurguladı.

Kıbrıs konusuna da değinen Yunanistan Başbakanı, Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı, tüm Kıbrıs halkının yararına olacak adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönünde  Anastasiades’in yaptığı çabalara destek ifade ederek “BM Genel Sekreterinin belirttiği parametreler temelinde müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğimizi vurguladık” dedi.

Tsipras ayrıca Türk-Yunan ilişkilerinde yaşanan gerginlikten ve Türkiye’nin Ege ve Kuzeydoğu Akdeniz ve Kıbrıs MEB’indeki eylemlerinden dolayı duyduğu kaygıyı da dile getirerek “uluslararası koşulların ve uluslararası hukukun öngördüğü şekilde Türkiye’nin komşularının egemenlik haklarına saygı göstermesi” gerektiğine vurgu yaptı ve bu yönde tüm komşu ülkelerin işbirliği yapması gerektiğine dikkat çekti.

Tsipras her yıl yaklaşık yarım milyon İsraillinin turist olarak Yunanistan’ı ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Atina’nın, iki devletli, yaşayabilir gerek İsrailliler gerekse Filistinliler için, barış ve güvenlik koşullarını güvence altına alacak bir çözüm için müzakerelerin yeniden başlaması gerektiğine inandığını söyleyen Tsipras, ABD’nin bu yöndeki girişimlere destek vereceği umudunu dile getirdi.

Suriye ile ilgili olarak, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve ateşkesin kalıcı olması gerektiğini kaydeden Tsipras, “bugün buradan işbirliğimizin ilerlediği, stratejik derinliğe sahip olduğu ve bölgede daha olumlu koşulların yaratılmasına yardımcı olacağı umutlarıyla ayrılıyorum” dedi.
Tsipras son olarak annesini kaybeden Cumhurbaşkanı Anastasiades’e başsağlığı dileklerini sundu.

Üçlü Toplantı çerçevesinde, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail uzay teknolojisi, uydu firmaları, telekomünikasyon, bilgi ve İletişim Teknolojileri alanlarında bir Mutabakat Zaptı imzaladılar.

Ayrıca alt-bölgesel deniz kirliliğinin acil olarak göğüslenmesi amacıyla bir uygulama anlaşması ve iç ülke Ticaret Odaları arasında bir de Mutabakat zaptı imzalandı.

Bunun yanı sıra, Kıbrıs ve İsrail arasında kamu güvenliği ve ortak film prodüksiyon konusunda ikili anlaşma imzalandı.

Kha

Scroll to top