ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü:Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması bizim için kaygı verici bir durum.NATO Türkiye bizi S-400 anlaşması konusunda bilgilendirmedi. Türkiye’nin S-400 üretmesine izin verilebilir Reviewed by Momizat on . ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında uluslararası ve ABD gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Nauert, bir gazetecini ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında uluslararası ve ABD gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Nauert, bir gazetecini Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü:Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması bizim için kaygı verici bir durum.NATO Türkiye bizi S-400 anlaşması konusunda bilgilendirmedi. Türkiye’nin S-400 üretmesine izin verilebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü:Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması bizim için kaygı verici bir durum.NATO Türkiye bizi S-400 anlaşması konusunda bilgilendirmedi. Türkiye’nin S-400 üretmesine izin verilebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında uluslararası ve ABD gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Nauert, bir gazetecinin “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması, NATO’nun suratına çarpılan bir tokat gibi olmaz mı” sorusuna “NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Türkiye bahsedildiği gibi Rusya sistemi S-400’leri alırsa bu standartlara uymaz, bu bizim için kaygı verici bir durum. Ayrıca, Varşova Zirvesi’ndeki taahhütler ve anlaşma açısından da tutarsız olacaktır” karşılığını verdi. Nauert, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma girişiminin NATO kurallarına aykırı olup olmadığını bilmediğini, bunu araştıracağını da sözlerine ekledi.

Nauert, “Mademki bu füze sistemi NATO ve ABD ile uyumlu değil, o zaman bu anlaşmayı durduracak mısınız? Türklerden S-400 uçaksavar füze sistemini almamalarını isteyecek misiniz?” sorusunu da “Bu konuyla ilgili konuşmaların farkında değilim, ancak bu konuda bir şeyler öğrenirsem, kesinlikle size haber veririm” diye yanıtladı. Nauert, ABD’nin bu alışverişe karşı olup olmadığı sorusuna “Bakın, Varşova anlaşması uyarınca, bu ekipmanların NATO ülkeleri ile birlikte çalışabilir olması gerekiyor ve bunlar uyum sağlamıyor, bu bizim için bir endişe kaynağı” karşılığını verdi.

——–

NATO: Türkiye bizi S-400 anlaşması konusunda bilgilendirmedi

NATO yetkilileri, Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı S-400 anlaşmasının detayları konusunda ittifakı bilgilendirmediğini söyledi.

İsmi belirtilmeyen bir NATO yetkilisi bir Rus ajansına yaptığı açıklamada, “Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi” dedi.

Rus yetkililer daha önce, konunun hassas olması nedeniyle S-400 anlaşmasıyla ilgili detayları açıklamayacaklarını söylemişti.

Bu nedenle anlaşmanın maliyeti ya da Türkiye’ye kaç tane S-400 bataryasının teslim edileceği net olarak bilinmiyor.

S-400 KULLANAN İLK NATO ÜYESİ

Teslim edilince, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Nitekim NATO üyeleri arasından sadece Yunanistan’ın elinde S-400’ün bir önceki modeli olan S-300 füzeleri var.

Yunanistan, bu füzeleri Türkiye’nin tepkisi üzerine NATO üyesi olmayan Kıbrıs’tan satın almıştı.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olan S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

———-

Kommersant: Türkiye’nin S-400 üretmesine izin verilebilir

Kommersant gazetesi 4 S-400 kompleksinin sözleşmede, 2 milyar üzerinde bir meblağ karşılığında Türkiye’ye teslim edilmesinin öngörüldüğünü yazdı. Makalede Türkiye’ye topraklarında üretim yapma izni verilebileceği de belirtildi.

Türkiye’ye kredi sunulması ve teknoloji transferi konusundaki soruların henüz tam olarak çözülmediğini ve müzakerelerin sürdüğünü kaydeden gazete, Türkiye’nin Rusya ve Çin’in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO’nun ise ilk ülkesi olacağını vurguladı.

‘SÖZLEŞME REKOR DÜZEYDE KISA SÜRE İÇİNDE İMZALANDI’

Kommersant’a konuşan askeri-diplomatik kaynaklar, sözleşmenin Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey siyasi mutabakatın sonucu olduğunu, liderlerin kararı olmadan rekor düzeyde kısa süre içinde sözleşme imzalamanın mümkün olamayacağını belirtti.

‘ÇİN İLE SÖZLEŞME 3 YILDA İMZALANDI’

Rus kaynaklar, Çin ile aynı hacimdeki sözleşmenin 3 yıl süren zorlu müzakereler sonucunda imzalandığını anımsattı.

‘SİYASİ İRADE OLURSA YERELLEŞTİRMEYE İZİN VERİLEBİLİR’

Kaynaklar, bazı hususların netlik kazanmadığını da kaydetti. Buna göre, tarafların Türkiye’ye kredi sunulması konusunu ayrıca müzakere etmesi gerekecek. Bunun yanında, Türkiye, S-400’leri kendi topraklarında üretmek (yüksek seviyede yerelleştirmeyle) isterken Rus istihbaratı, bir NATO ülkesine teknoloji transferi yapılmasını sakıncalı buluyor. Rus istihbaratından üst düzey bir yetkili, bunun doğrudan ulusal güvenlikle ilgili bir konu olduğunu ancak siyasi irade olması durumunda az miktarda da olsa yerelleştirmeye müsaade edilebileceğinin altını çizdi.

‘RUSYA’NIN BİR NATO ÜLKESİYLE YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMA’

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi’nden bir yetkili, sözleşmenin Rusya’nın jeopolitik çıkarlarıyla örtüştüğünü söyledi. Yetkili, bunun sadece Moskova-Ankara arasında değil, Rusya’nın bir NATO ülkesiyle yaptığı en büyük askeri anlaşma olduğunu vurguladı.

Rus yetkili, Rusya’nın sözleşmeyi hayata geçirmeye hazır olduğunu da aktardı.

ROSOBORONEXPORT AÇIKLAMA YAPMADI

Bu arada Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport, sözleşme hakkında açıklama yapmamayı tercih etti.

ERDOĞAN KAPORANIN VERİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi” demişti.

PUTİN’İN DANIŞMANI SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞINI BELİRTMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliği’nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye’nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.

Cumhuriyet-Rs-Ajanslar

Scroll to top