AGİT misyonu ve Avrupa Konseyi gözetimcileri referandumdaki temel hataları not ettiler (english) Reviewed by Momizat on . AGİT ve Avrupa Konseyi (AK) gözetimcileri verilerine göre, "Türkiye`de 16 Nisanda referandum, eşitsiz rekabet koşulları altında gerçekleştirildi ve kampanyada h AGİT ve Avrupa Konseyi (AK) gözetimcileri verilerine göre, "Türkiye`de 16 Nisanda referandum, eşitsiz rekabet koşulları altında gerçekleştirildi ve kampanyada h Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AGİT misyonu ve Avrupa Konseyi gözetimcileri referandumdaki temel hataları not ettiler (english)

AGİT misyonu ve Avrupa Konseyi gözetimcileri referandumdaki temel hataları not ettiler (english)

AGİT ve Avrupa Konseyi (AK) gözetimcileri verilerine göre, “Türkiye`de 16 Nisanda referandum, eşitsiz rekabet koşulları altında gerçekleştirildi ve kampanyada her iki tarafa da eşit fırsatlar verilmedi”.

Gözetimciler tarafından yapılan açıklamada “prosedürün teknik yönlerinin mükemmel yönetimine rağmen, seçmenler, reformun kilit yönleri hakkında tarafsız bilgi erişimine sahip değillerdi ve temel özgürlüklerde belirli kısıtlamalar olumsuz bir etkiye sahipti” denildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Temsilciler Başkanı Cezar Florin Preda, açıklamasında, “Referandum günü, bazı bölgeler dışında, önemli sorunlar yaşanmadı; ama seçim merkezlerinde sivil toplum gözetimcilerinin bulunmamasından dolayı üzgünüz” diye konuştu.

“Genel açıdan, referandum, Avrupa Konseyi prototiplerine uygundu. Yasal çerçeve, gerçek bir demokratik bir süreç için yetersizdi”.

AGİT tarafından, gözlemciler misyonu Başkanı Tana de Zulueta, açıklamasında, “Referandum, gerçek bir demokratik süreç için gerekli temel özgürlüklerin Olağanüstü Hal (OHAL) durumu altında kısıtlandığı, politik bir ortamda gerçekleşti. Her iki taraf da, seçmenlere ulaşmak için eşit fırsatlara sahip değildiler” dedi.

Verilere göre, “Evet” kampanyası medya tarafından bilgilendirmelere hâkim oldu ve bu, medyadaki kısıtlamalar, basın mensuplarının tutuklanmaları ve basın ajanlarının kapatılmasıyla birlikte, seçmenlerin sınırlı erişimine neden oldu”.

AGİT ve Avrupa Konseyi açıklamalarına göre, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sürecin bazı yönlerini göğüslemek için yönetmelik ve yönergeler kabul etmesine rağmen, normal seçimlere odaklanan yasal çerçeve, gerçek bir demokratik referandum için yetersiz kaldı. Uzmanlar, il yöneticilerinin, OHAL’in kendilerine verdiği yetkileri, toplanma ve ifade özgürlüklerini daha fazla kısıtlama yönünde kullandıklarını kaydettiler.

Preda, “OHAL’in, asla hukuk üstünlüğü ilkelerinin altının kazanılması için kullanılmaması gerektiğini” söyledi.

AGİT ve AK açıklamalarında, “Referandum için yasal çerçeve, ne tarafsız kapsama alanı sağlanması için, ne de siyasi partilerin kitle iletişim araçlarına eşit erişimi için yeterliydi. Tam tersine, YSK, hükümetteki parti ve Cumhurbaşkanına ücretsiz konuşma süresi tanırken, muhalefet yetkililerine, ön yargılı davranıldı”.

“Hukuk, siyasi partilerin referanduma tam katılımını sınırlayarak, diğer ilgili tarafların katılımını düzenlememekteydi”.

“Buna ek olarak, YSK, sivil toplum örgütleri ve profesyonel birliklerinin, kampanya faaliyetlerine katılımlarına izin vermeme kararı aldı” dedi.

Zulueta, “Kampanya çerçevesi çok kısıtlıydı ve “Evet” kampanyasına, önde gelen ulusal yetkililerin ve yerel kamu görevlilerinin, aktif katılımlarında dengesizlikler vardı. Bunun dışında, devlet kaynaklarının kötüye kullanıldığını ve “Hayır” kampanyalarının engellendiğini gözlemledik” diye konuştu.

Üst düzey yetkililer tarafından, “Hayır” kampanyası destekçileri üzerine gölge düşürüldü ve “Hayır” destekleyicileri, etkinlikleri sırasında, polisle karşı karşı geldiler.

Gözetimcilere göre, referandum günü, ” sınırlı sayıda uluslararası gözlemciler tarafından sandıklara ziyaretler, sorunsuz ve verimli bir şekilde
ilerledi”.

“Bazı durumlarda, AGİT gözlemcilerinin açılış veya oy sırasında seçim merkezlerine girişleri ya çok kısıtlı ya da tamamen yasaktı”.

“Gerek seçim merkezlerinde, gerekse seçim merkezleri dışında polisin varlığı çok yoğundu. Bazı durumlarda, polis, seçim sandıklarına girmeden önce seçmenlerin kimliklerini kontrol ediyordu”.

Son olarak AGİT ve AK gözetimcileri, “YSK tarafından, gün içinde, herhangi bir garantiyi baltalayan ve yasalara karşı olan, önemli ölçüde oy geçerlilik kriterlerini değiştiren talimatlar verildiğini” belirttiler.

https://www.osce.org/odihr/elections/turkey/311721?download=true

https://www.osce.org/tr/odihr/elections/turkey/311736?download=true

Scroll to top