Cenevre görüşmeleri…Merkezi Yönetim başlığında, hükümetin yetkileri gibi bazı konularda ilerleme sağlandı Reviewed by Momizat on . Nikos Anastasiades ile Mustafa Akıncı arasında, Kıbrısla ilgili müzakereler çerçevesinde, Salı akşamı Cenevre`de gerçekleştirilen ve yerel saatle 11:00`de tamam Nikos Anastasiades ile Mustafa Akıncı arasında, Kıbrısla ilgili müzakereler çerçevesinde, Salı akşamı Cenevre`de gerçekleştirilen ve yerel saatle 11:00`de tamam Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Cenevre görüşmeleri…Merkezi Yönetim başlığında, hükümetin yetkileri gibi bazı konularda ilerleme sağlandı

Cenevre görüşmeleri…Merkezi Yönetim başlığında, hükümetin yetkileri gibi bazı konularda ilerleme sağlandı

Nikos Anastasiades ile Mustafa Akıncı arasında, Kıbrısla ilgili müzakereler çerçevesinde, Salı akşamı Cenevre`de gerçekleştirilen ve yerel saatle 11:00`de tamamlanan görüşmede sadece Yönetim başlığıyla ilgili konular tartışıldı.

Tartışılan konular arasında Merkezi Hükümetin yetkileri de bulunuyordu. Elde edilen bilgilere göre, yetkiler gibi bazı konularda bir ilerleme kaydedilirken bazı konularda da anlaşmazlıklar devam etti. Yetkilerle ilgili konular, iki müzakereci, Andreas Mavroyiannis ve Özdil Nami tarafından, Çarşamba sabahı, iki lider arasında yapılması programlanan görüşme öncesi, yerel saatle 08:00`de yeniden tartışılacak.

Salı akşamı yapılan görüşme sırasında, Yönetim ile ilgili konuların tartışılması tamamlanamadığı için, daha önceden programlanan, AB ve Ekonomi konuları tartışılmadı. Elde edilen bilgilere göre, zaman darlığından dolayı, tartışılamayan tek konunun, çözüm sonrası Kıbrıs`ta bulunan yabancı uyrukluların durumu olduğu açıklandı.

Kıbrıs Rum tarafı yukarıdaki görüşmeyi iyi ama aynı zamanda zor olarak nitelendirdi.

Çarşamba günü gerçekleştirilecek tartışma sırasında, Anastasiades ve Akıncı`nın Yönetim başlığıyla ilgili bir konuyu ve AB ili ilgili açık diğer konuları, Ekonomi, Mülkiyet, Toprak ve çözümün uygulanması konularını ele almaları bekleniyor.

Bu arada, salı akşamı tamamlanan tartışma sonrası,  Anastasiades, müzakere heyeti üyelerini ve devamla Ulusal Konsey üyelerini bilgilendirdi.

Scroll to top