Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias çözüm sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin görüşlerini bir kez daha ortaya koydu Reviewed by Momizat on . Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Kıbrıs sorununun çözümü sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin gö Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Kıbrıs sorununun çözümü sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin gö Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias çözüm sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin görüşlerini bir kez daha ortaya koydu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias çözüm sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin görüşlerini bir kez daha ortaya koydu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Kıbrıs sorununun çözümü sonrası garantiler, müdahale hakkı ve Türk askerlerinin adadaki varlığı konusunda ülkesinin görüşlerini BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir kez daha iletti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, BM Merkezine yaptığı ziyareti çerçevesinde, aralarında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğu bir dizi temasta bulundu.

Bakan Kotzias, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapığı görüşmenin ardında basına verdiği beyanatta “başlıca Kıbrıs sorununu ve garantiler sisteminin feshine ilişkin Yunanistan’ın görüş ve gerekçelerini görüştük” dedi.

” Hiçbir ülkenin Kıbrıs’ta her hangi bir müdahale hakkı olmamalıdır. Yabancı askerler, ilk ve en önemlisi Türk  askerleri Kıbrıs’tan ayrılmalıdır” diyen Bakan Kotzias devamla, Cenevre’deki 12 Ocak’ta Kıbrıs Konferansı ışığında güvenlik konusunda Türkiye’nin pozisyonuyla ilgili bir soruya, bunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vereceği bir konu olduğu yanıtını verdi.

” Bu konuda görüşmemiz sırasında bir yakınlaşmaya yaklaşmadığımız için daha fazla düşünmemiz gerektiği konusunda Sayın meslektaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile mutabakata vardık” diye ekleyen Bakan Kotzias, bu konularda temel alınan ölçütlerin ayrıca ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu arada diplomatik kaynaklara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cenevre Konferansına katılmayacak. Ayrıca 12 Ocak’tan önce Yunanistan ve Türkiye arasında yeni bir üst düzey toplantısının yer alıp almayacağının da henüz açıklık kazanmadığı belirtiliyor.

Yunanistan’ın Kıbrıs’ı daima desteklediğini ve sonuna kadar da desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, Atina’nın kıstasının “Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının menfaati olduğunu” açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Güvenlikle ilgili konularda, yani garantiler, müdahale hakları ve işgalci birliklerin varlığına bizler karşıyayız ve bu (Yunan hükümetini) devraldığımızdan bu yana tutarlılıkla izlediğimiz politikadır” görüşüne yer verdi.

Garantiler ve müdahale hakkının iptali ve Türk birliklerinin bütünüyle çekilmesi konusunun bundan önceki 2004 ve 2008-2009 müzakerelerinde metodik bir çabayla gündeme gelmediğini anımsatan Kotzias, bu konuların Nisan 2015’te BM yaptığı ilk ziyaret sırasında gündeme geldiğini belirterek “çünkü konuyu zamanında gündeme getirdik. Bugün en azından bu konuları görüşmenin ve bunların feshinden yana veya karış olduğunu herkesin söylemesinin gerekli olduğu şeklinde düşünüldüğünü” sandığını söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Bu, artık gündemde yer alamayacak bir konu olmaktan çıkmıştır ve bunu Yunan dış politikasının başarısı olarak görüyorum” dedi.

Scroll to top