femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
ABHaber-Analiz:Avrupa Parlamentosu’nun bloke olmuş müzakere sürecini tekrar bloke etmesi ve süreçte yapılan yanlış ve hatalarda ısrar etmek… Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu AP Türkiye’yle müzakereleri dondurma kararı aklımıza Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların Brexit ile ilgili çıkışlarını getirdi.Ne diy Avrupa Parlamentosu AP Türkiye’yle müzakereleri dondurma kararı aklımıza Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların Brexit ile ilgili çıkışlarını getirdi.Ne diy Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Yorum Analiz » ABHaber-Analiz:Avrupa Parlamentosu’nun bloke olmuş müzakere sürecini tekrar bloke etmesi ve süreçte yapılan yanlış ve hatalarda ısrar etmek…

ABHaber-Analiz:Avrupa Parlamentosu’nun bloke olmuş müzakere sürecini tekrar bloke etmesi ve süreçte yapılan yanlış ve hatalarda ısrar etmek…

Avrupa Parlamentosu AP Türkiye’yle müzakereleri dondurma kararı aklımıza Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların Brexit ile ilgili çıkışlarını getirdi.Ne diyor AP’deki siyasi gruplar, ”Brexit müzakerelerinde, ’’AB’nin dört temel özgürlüğünü tehdit eden hiçbir anlaşmayı (Malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımı) asla kabul etmeyeceğiz.’’

Hemen dönelim AB’nin Türkiye’ye Gümrük Birliği sonrası koyduğu tır kotaları ve işadamlarına vize uygulamasına ne diyeceğiz? Bunları AB’nin hangi temel özgürlüğü kriterleri bağlamında değerlendireceğiz?

Türkiye’deki aktörlere bir kere şunu söyleyelim.AB’ye üye olunsa veya olunmasa da, AB ile yapıcı diyalog kurulması çok önemli.Rest çektik tokat attık ..vs bu tür söylemlerin uluslararası alanda  karşılığı yok.Sakin olmak lazım.Hakkınızı müzakere ederek almak en doğru yol.

Yeri gelmişken Avrupa’nın içinde bulunduğu durumu şöyle özetleyebiliriz:’’popülizm her yerde hamasete, hamaset, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara, bu istikrarsızlıklar da barış ve refahın yok olmasına yol açar’’

Gelelim tekrar AB Türkiye sürecine.AB-Türkiye süreci çökmüş durumda.Bunu söylediğimiz zaman bazı bürokrat,siyasi ve sivil toplum örgütleri rahatsız oluyor.Bizler kimse rahatsız olsun veya olmasın diye görüşlerimizi belirtmiyoruz.Katılırsınız veya katılmazsanız.Gelinen noktayı sonuçları itibariyle değerlendirmek zorundayız.

Evet Sevgili ABHaber,okurları bizim yazdıklarımızı bizden duyduklarınızı başka yerlerde okuma duyma şansınız da yok.Bunları yazamazlar.Telefonda bize ulaşan çok sayıda bürokrat ve emekli diplomatlara söylediğimizi söyleyelim.Yarım asrı geçen Türkiye AB sürecinde yanlış yapmadık diyecek  birisi varmı?

Bizler ilk önce kendimizi eleştirdik.Türkiye-AB sürecinde yanlış yaptık dedik özeleştiride bulunduk.

Bakın bizim hiç bir kurum ve kimseyle kişisel sorunumuz yok.ABHaber’de dile getirilen görüşler AB sürecinde yapılan hataları kendi penceremizden değerlendiriyor ve tarihe not düşüyoruz.

Şimdi bazıları vize serbestisinde Türkiye yanlış yaptı,Türkiye AB süreci çöktü dediğimiz zaman rahatsız oluyorlar.

Onlarda vize serbestisinde biz sözümüzü tuttuk AB tutmadı. AB aslında 2019’a kadar vizeleri kaldıracaktı.Gereksiz yere tansiyon yükseltildi.Bunlara gerek yoktu.Türkiye terör yasasında değişiklik yapsa sorun kendiliğinden çözümlenecekti.Türkiye AB süreci çökmedi.Avrupa Parlamentosu kararının bağlayıcılığı yok.Avrupa’da önümüzdeki yıl seçimler var onun için Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’yle müzakerelerin dondurulması kararını çıkartıyorlar görüşünü ileri sürüyorlar.

Bu görüşlere saygı duyuyoruz.Ama tekrar söylüyoruz bizce bunlar hayal aleminde yaşıyor.Bir daha söyleyelim bu görüşleri dile getirenler hayal aleminde yaşıyorlar.Yarım asırdan fazla bu kafalar yüzünde süreç bugünlere geldi.İşte bizim görüşümüz bu katılırsınız katılmazsınız.İtirazı olanlar varsa istedikleri yerde bunları tartışmaya hazırız.

Avrupa Parlamentosu’daki Türkiye’yle müzakerelerin dondurulması kararını 2017’de bazı AB üyesi ülkelerde yapılacak seçimlere bağlarsanız yarım asır olduğu gibi hem kendinizi hemde halkı kandırırsınız.Tabiki bu kararda Fransa,Almanya,Hollanda…vs  2017’de yapılacak seçimlerin etkisi olur.Ama bu etki çok az ve belirleyici değildir.

Su testisini kıranlarla kırmayanları ayırmazsanız.Su testisini kıranı kırmayanın önüne geçirirseniz.Hayatta bir yere varamazsınız.

Vize Serbestisinde Türkiye doğru politikalar izledi diyenler var.Ama bizce bu iş baştan aşağı yanlıştı.

Gelelim Türkiye’in AB süreci çökmedi diyenlere.Böyle bir görüşünüz olabilir Ama bizim de bunu söyleyenlere hayal aleminde yaşıyorsunuz deme hakkımız var.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararının bağlayıcılığı yok.Bu ifadeler yarım asırı geçen zamandan beri ne zaman AP’den istenmeyen bir karar çıkacak olursa Türk tarafınca dile getirilir.Ama kimse tamamda biz Avrupa Parlamentosu’nda neyi doğru neyi yanlış yaptık ve yapıyoruz.Türkiye-AB ilişkilerini niçin kavga ve sinir ortamından uzaklaştıramıyoruz.Ne yapmamız gerekiyor sorusunu sormaz.

Bakın 2009 yılında ABHaber’de yayınlanan analizi okuyun.Ne demişiz gerekli önlemleri almazsanız daha açık bir ifadeyle politikalarınızı günün şartlarına uyarlamazsanız Türkiye’yi Avrupa Parlamentosu’nda çok zor günler bekliyor.Twitter’dan duyurmuşuz bunları.Peki 2009 sonrası Türkiye olarak ne yapmışız? Biz söylersek ayıp olacak.Şimdi buyrun Avrupa’da seçimler var,süreç çökmedi diye hem kendinizi hemde halkı kandırmaya devam edin.

AB’nin aldığı kararları Türk kamuoyuna AB süreci çökmedi.İşte Avrupa’da seçimler var diye geçiştirirseniz yarım asır olduğu gibi AB ilişkilerde iki yakanızı bir araya getiremezsiniz.Yok Avrupa Parlamentosu Türkiye kararı bağlayıcı değil diye sorunu görmezden gelip ona göre politikalar oluşturmazsanız bugüne kadar olduğu gibi aynı sonuçlarla karşılaşırsınız.

Evet  sevgili ABHaber okurları AB kulvarlarının dili olsada konuşsak.Yarım asır yapılan hatalardan hala ders çıkarmamak ancak bize mahsusdur.Ya AB’ye tokat atıp rest çekeceksiniz veya AB’nin önünüze her koyduğu öneriyi kabul edip işi savsaklayarak öteleyeceksiniz.İşte AB Türkiye ilişkilerinin yarım asırı geçen  özeti bu.Birisi çıkıp artık bir strateji belirleyelim ilişkileri daha sağlıklı bir ortama taşıyalım dediği yok.Önerisi olan,strateji geliştiren yok, yok, yok.

11 Eylül 2014’de söylediğimizi bir kez daha tekrar edelim:

”Bu politikalarla gitmekte ısrar ederseniz AB kapılarında hiç bir şey almadan ve sürekli hedef tahtasına oturtulup köşeye sıkıştırılarak bugüne kadar olduğu gibi daha çok avutulursunuz.”

Scroll to top