Öztürk Yılmaz’dan AB’ye: Avrupa’nın Türkiye politikası başarısız,eski hataları tekrar etmeden yeniden yapılandırılması gerekiyor Reviewed by Momizat on . CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Brüksel’de AB kurumlarına yönelik kapsamlı temaslarda bulundu.Türkiye'nin AB sürecine hakim isi CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Brüksel’de AB kurumlarına yönelik kapsamlı temaslarda bulundu.Türkiye'nin AB sürecine hakim isi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Öztürk Yılmaz’dan AB’ye: Avrupa’nın Türkiye politikası başarısız,eski hataları tekrar etmeden yeniden yapılandırılması gerekiyor

Öztürk Yılmaz’dan AB’ye: Avrupa’nın Türkiye politikası başarısız,eski hataları tekrar etmeden yeniden yapılandırılması gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Brüksel’de AB kurumlarına yönelik kapsamlı temaslarda bulundu.Türkiye’nin AB sürecine hakim isimlerden birisi olan Yılmaz’ın süreçte gelinen noktada AB’nin de kendi hatalarını görmesi gerekiyor dedi.Yılmaz ayrıca AB yetkilileriyle Irak ve Suriye’deki gelişmeleride ele aldı.Daha önce Brüksel’de bulunan ve AB kurumlarını yakından tanıyan Öztürk Yılmaz’ın temasları sırasında AB’ye verdiği mesajlar özetle şöyle:

”-Avrupa’nın Türkiye politikası başarısız oldu, eski hataları tekrar etmeden yeniden yapılandırılması gerektiği.

– 23. & 24. başlıkların açılmasının zaruriyeti ve bunun bazı Avrupalı siyasiler tarafından sunulduğu gibi kimseye bir “armağan” olarak algılanamayacağı.

– Ülkelerin iktidarlarından ya da bazı siyasi figürlerden ibaret algılanamayacağı. Avrupa entegrasyonunun hükümetlerden çok insanların hayatlarını ilgilendiren bir süreç olduğu. Bu nedenle AB’nin katılımcı ülkelerde bunun bilinciyle varlığını güçlendirmesi gerektiği.

-Vize serbestisinin “AB-Türkiye mülteci anlaşması” na dahil edilmesinin yanlışlığı. Bir an evvel çözümün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için büyük önemi.

– AB’nin Brexit sonrasında güçlenen bir yeniden yapılanma sürecini yaşadığı. Daha iyi yapılandırılmış, daha iyi işleyen bir AB sistemine olan ihtiyaç ve bunun Türkiye gibi katılım sürecindeki ülkelerin başarılı entegrasyonu için önemi.

– Türkiye’de darbe girişimi sonrası süreç. OHAL uygulaması. Geniş kapsamlı operasyonlar. Demokratik zeminin büyük kayıp yaşaması. Meclisin işlevsiz hale getirilmesi.

-Müzakere sürecinde AB tarafından siyasi blokaj olmayan 3 başlığın (Kamu alımları, Rekabet, Sosyal politika ve istihdam) da gündem haline getirilmesi gerektiği. Bu başlıkların içeriğinin demokrasinin kalitesine etkisi.”

Öte yandan,Yılmaz AB kurumları temasları çerçevesinde bir kaç panele katılarak birde konuşma yaptı.CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç ile birlikte Öztürk Yılmaz’ın Brüksel programının yoğunluğu dikkat çekti.

Brüksel Programı:

– Düşünce Kuruluşu European Policy Center’da konuşma

“Turkish foreign policy: persisting and new challenges”

-AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Johannes Hahn ile görüşme

– EEAS ( European External Action Service) Director for Europe & Central Asia Mr Thomas Mayr-Harting

– European Democracy Foundation kahvaltı toplantısı

“The Threat of ISIS from a Turkish Perspective”

– Sosyal Demokrat Düşünce Kuruluşu FEPS ile CHP AB Temsilciliği ortak toplantısı

– Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkan Yardımcısı Miltiadis Kyrkos

-Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü ve parlamenter Kati Piri ile ikili görüşme

-Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff ile görüşme

-Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Rebecca Harms ile görüşme

-Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri ve uzmanlarıyla yuvarlak masa toplantısı:

“The Challenges of Turkish Democracy and Europe”

Türkiye’nin Dostları Grubu Eşbaşkanları, İsmail Ertuğ (MEP), Latvia eski Dışişleri Bakanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Artis Pabriks evsahipliği yapacak. A.Pabriks ayrıca Avrupa Parlamentosu’ndaki Friends of Turkey grubunun da eşbaşkanı.

Öztürk Yılmaz  ayrıca CHP Belçika Birliği tarafından düzenlenen yurttaşlarla buluşma etkinliğine de katıldı.

Scroll to top