femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
15 yıl sonra ilk kez Rusya’sız G7 toplantısı Reviewed by Momizat on . Rusya’nın üyeliğini 15 yıl sonra Ukrayna krizi nedeniyle askıya alan G7 ülkelerinin liderleri Brüksel’de buluştu. Putin’le bugün anma töreninde görüşecek Camero Rusya’nın üyeliğini 15 yıl sonra Ukrayna krizi nedeniyle askıya alan G7 ülkelerinin liderleri Brüksel’de buluştu. Putin’le bugün anma töreninde görüşecek Camero Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » 15 yıl sonra ilk kez Rusya’sız G7 toplantısı

15 yıl sonra ilk kez Rusya’sız G7 toplantısı

Rusya’nın üyeliğini 15 yıl sonra Ukrayna krizi nedeniyle askıya alan G7 ülkelerinin liderleri Brüksel’de buluştu. Putin’le bugün anma töreninde görüşecek Cameron, Merkel ve Hollande’ın sert mesajlar vermesi bekleniyor

Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara Moskova yönetiminin verdiği destek uluslararası sistemi sarsmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük sekiz ekonomisini bir araya getiren G8 grubu, üyeliğini askıya aldıkları Rusya olmaksızın ilk kez toplandı.

‘Aynı dili konuşuyoruz’

Evsahibi Avrupa Birliği’ni AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso temsil ederken zirveye; ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Kanada Başbakanı Stephen Harper katıldı.

1999’dan beri gruba üye Rusya olmaksızın toplanan G7’nin iki günlük zirvesinde ana Gündem maddesini Rusya’ya karşı alınabilecek tavır ve ekonomik alandaki yaptırımlar oluşturdu.

Avrupa’nın kullandığı gazın yüzde 30’unu sağlayan Rusya’nın enerji ihracatını bir dış politika aracı olarak kullanması sonuç bildirgesinde ‘kabul edilemez’ ilan edildi.

Obama buluşacak mı?

Obama’yla birlikte yolculuk eden gazetecilere kısa bir açıklama yapan Hollande “Önemli olan şey aynı dili konuşuyoruz, Ukrayna konusunda aynı görüşlere sahibiz” ifadeleriyle Rusya karşıtı uzun süreli bir bloklaşmanın sinyallerini verdi.

İkinci Dünya Savaşı’nı bitiren dönüm noktalarından Normandiya Çıkarması’nın bugün düzenlenecek yıldönümü anmaları için Fransa’ya hareket eden Batılı liderler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yüzyüze görüşecek.

Barroso “G7 siyasi ve ekonomik olarak Ukrayna’nın arkasında. G7 liderleri Putin’e bu mesajı verecek” derken Cameron, Merkel ve Hollande Putin’le krizin başından bu yana ilk kez görüşecek. Obama’nın Putin’le görüşeceğine dair programında bir işaret yok. Putin ise “Görüşmek Obama’nın tercihidir, ben diyaloga hazırım” açıklamasıyla siyasi bir hamle yaptı.

———————

Putin’i o masaya oturtmadılar ama

G-7 zirvesi için Brüksel’de bir araya gelen zengin ülke liderleri, 16 yıldan bu yana ilk kez Rusya liderini toplantıya davet etmedi. Kırım’ın Rusya’ya ilhakı yüzünden dışlanan Putin ise Fransız TV’sinde Batı’ya sert mesaj verdi. Brüksel’de Putin’i dışlayan liderler bugün Normandiya çıkarmasının 70’inci yıl törenleri için gittikleri Fransa’da Rus liderle görüşecekler.

 

ABD ve Rusya arasında Ukrayna krizi nedeniyle soğuk rüzgârlar esmeye devam ediyor. ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada’dan oluşan G-7 ülkeleri, Rusya’nın mart ayında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından ilk kez önceki gün bir araya geldi. Rusya, Kırım’ı ilhakı sonrası 1997’de katıldığı G-8 sanayileşmiş ülkeler grubundan ihraç edilmişti. Rusya’nın ihraç edilmesiyle Soçi yerine Brüksel’de yapılan zirvede “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlali sürdüren” Rusya kınandı. Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin’siz toplantıda G-7 ülkeleri Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanabileceğini açıkladı. Soğukluk, G-7 zirvesinin dışında Normandiya çıkarmasının 70’inci yıl anma törenlerinin düzenlendiği Fransa’daki buluşmaya da yansıdı. Rus lider Fransız basınına “ABD Başkan Obama’nın benimle görüşmek istememesi için bir neden göremiyorum. Ama elbette kendi kararı” açıklaması yaptı. Buna karşılık Obama, bugün Putin ile yüz yüze geleceklerini, bir ‘görüşme’ olmasa bile konuşabileceklerini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise konuk ettiği iki dünya devi arasındaki gerginlik yüzünden çareyi iki kez akşam yemeği yemede buldu. Hollande, dün önce Obama ile saat 19.00’da Paris’te bir lokantada yemek yedi. Ardından saat 21.00’de cumhurbaşkanlığı konutu Elysee Sarayı’nda Putin ile çorba menülü hafif bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Ayrıca İngiltere Başbakanı Cameron’un ardından Almanya Başbakanı Merkel’in de Putin ile ikili görüşme yapması bekleniyor. Dolayısıyla Brüksel’deki kriz havası, ikili devlet ilişkilerine yansımamış olacak.

 

Şatoda zoraki buluşma

2’nci Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olan müttefiklerin Almanya’ya karşı Fransa’ya yaptığı Normandiya Çıkarması’nın 70’nci yıldönümü kapsamında 18’nci yüzyıldan kalma Benouville Şatosu’nda Hollande’ın bugün vereceği öğle yemeğine İngiliz Kraliçesi 2’nci Elizabeth dahil 20 lider katılacak. Hollande’ın Putin’le Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı seçilen Poroşenko’yu bir araya getirip fotoğraf çektirmek için fırsat kollayacağı da belirtiliyor.

 

Putin-Cameron havalimanında

Ukrayna krizinin başlamasından bu yana Batılı liderlerle görüşemeyen Putin dün ilk kez İngiltere Başbakanı Cameron ile Charles de Gaulle Havalimanı’nda bir araya geldi. Obama-Hollande görüşmesinde ise ABD’nin Fransız bankası BNP Paribas’ya 7,3 milyar Euro ceza kesmesi, Fransa’nın Rusya’ya Mistral savaş gemisi satışı ve Ukrayna konuşuldu. Fransa, ilk teslim tarihi olan ekime kadar Rusya ile 1,2 milyar Euro’luk Mistral anlaşmasının bozulmaması için Ukrayna’daki tansiyonun düşmesi yönünde diplomatik çaba gösteriyor.

 

NATO’ya kayıtsız kalamayız

Putin, Batı tarafından dışarıda bırakıldığı G-7 zirvesi devam ederken Fransa’nın en çok izlenen televizyonu TF1 ve en çok dinlenen radyosu Europe 1’a konuşarak kendisini “saldırgan ve agresif olmakla” suçlayan ABD lideri Obama ve Amerikan diplomasisine sert eleştiriler yöneltti: “Ne Rus milliyetçilerini desteklemek ne de yeni bir imparatorluk kurmak gibi hedeflerimiz var… Ukrayna’nın NATO’ya girmesi bizi endişelendirir. Bu NATO’nun askeri yapılanmalarının sınırlarımıza dayanması demektir. Buna kayıtsız kalamayız…”

Ajanslar-Hürriyet

Scroll to top