11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü…Grafiklerle: Türkiye’de kızların eğitim hayatına katılımı Reviewed by Momizat on . 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Türkiye'deki kız çocukların eğitim hayatına katılımı başlığıyla tartışıldı. #DünyaKızÇocuklarıGünü etiketi, Twitter'da günün b 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Türkiye'deki kız çocukların eğitim hayatına katılımı başlığıyla tartışıldı. #DünyaKızÇocuklarıGünü etiketi, Twitter'da günün b Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü…Grafiklerle: Türkiye’de kızların eğitim hayatına katılımı

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü…Grafiklerle: Türkiye’de kızların eğitim hayatına katılımı

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Türkiye’deki kız çocukların eğitim hayatına katılımı başlığıyla tartışıldı. #DünyaKızÇocuklarıGünü etiketi, Twitter’da günün boyu Trending Topic (TT) listesinin başını çekti.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), Aralık ayında yayınladığı ‘2016 Tek Bakışta Eğitim’ adlı yıllık raporda Türkiye’de kız öğrencilerin eğitime katılım oranı, son sıralarda yer almıştı.
Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015’te yayınladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizlik Raporu’nda ise Türkiye, 145 ülke arasında 130’uncu sırada.
Uzmanlar, kızların okullaşma oranının artırılması için hükümet ve sivil toplum kuruluşları (STK) eliyle yapılan projelerin olumlu sonuç verdiğini ancak kızların eğitime erişim oranında yaşanan artışın, belli bölgelerle sınırlı olduğunu belirtiyor.
Eğitim ya da iş hayatında yer almayan 15-19 yaş arası kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olması da endişe yaratıyor.

Türkiye’de cinsiyete göre okullaşma oranları
Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) 2016-2017 Eğitim İzleme Raporu’na göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve STK’ların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik projeleri sonuç verdi ve kız çocukların eğitime erişimi konusunda Türkiye son yıllarda önemli yol kat etti.
MEB’in örgün eğitimi istatistiklerine göre, 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde resmi okullarda eğitim görenlerin yüzde 51,3’ü erkek, yüzde 48,7’sini ise kız öğrenciler oluşturdu. Özel okullarda erkeklerin oranı yüzde 54,3, kız öğrencilerinse yüzde 45,7 olarak kaydedildi.
ERG’nin raporuna göre ise Türkiye’nin farklı coğrafik bölgelerinde kızların okullaşma oranı yine de farklılık göstermeyi sürdürüyor.
Okula giden kız çocuklarının oranı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerinde 2015-16’da yüzde 64,2 iken 2016-17’de yüzde 65,8’e çıktı. Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde ise bu oran yüzde 64,4’ten, yüzde 66,8’e yükseldi.

ncak ERG’den Aysel Madra, bu bölgelerde kızların okullaşma oranının diğer bölgelere kıyasla daha düşük olmasının sorunun ortadan kalkmadığının da bir işareti olduğunu söylüyor.
Güneydoğu Anadolu bölgesinde, 2016-17 yılında erkeklerin okullaşma oranı yüzde 70,6 iken kadınlar için bu oran yüzde 65,8.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41581524

Scroll to top